Jaký je rozdíl mezi „druhým domovem“ a investiční nemovitostí podle rakouského práva?

Každá nemovitost v Rakousku má definované právní postavení, které určuje způsob, jakým mohou vlastníci nemovitost užívat. Nemovitosti obvykle spadají do jedné z následujících kategorií:

  

„Trvalá rezidence“ - tento typ nemovitosti je určen k dlouhodobému pobytu, a proto je optimální pro ty, kteří se chtějí trvale přestěhovat do Rakouska. Majitelé se musí zaregistrovat jako trvalí rezidenti v nemovitosti a stát se rakouskými daňovými rezidenty. Je také možné tento druh nemovitosti dlouhodobě pronajmout někomu, kdo se zde zaregistruje jako trvalý rezident. Vzhledem k těmto přísným požadavkům ale pro většinu cizinců nejsou trvalá bydliště obvykle vhodná, zvláště pokud chtějí nemovitost využívat pouze příležitostně jako rekreační dům.

  
„Turistická rezidence“ - varianta nemovitosti anglicky označované jako „buy-to-let“, která představuje atraktivní kombinaci investiční a rekreační nemovitosti a bývá mezi zahraničnímu kupujícími nejvyhledávanější. Tyto nemovitosti zpravidla umožňují svým majitelům několik týdnů soukromého použití (obvykle 4 až 12) a dále jsou pak pronajímány návštěvníkům prostřednictvím profesionální agentury v nepřítomnosti majitele. Pronájem nemovitosti je povinný. Díky příjmům z pronájmu mohou majitelé dosáhnout atraktivního čistého výnosu z pronájmu, obvykle mezi 4-6% ročně. Tato koncepce je v Rakousku velmi dobře rozvinutá, protože regionální úřady se snaží podporovat turistický sektor a zabránit vytváření tzv. „měst duchů“, tj. míst, kde by si cizinci koupili nemovitost a používali ji jen pár týdnů v roce. Správa pronájmu je pro majitele nemovitostí bezproblémová, protože správcovská agentura pokryje veškerý provoz od rezervací hostů, odbavení a odhlášení, přes úklid až po údržbu. Pro „turistické rezidence“ v Rakousku existuje také významná daňová výhoda při koupi.

   
„Volnočasové bydlení“ - tento typ nemovitosti nabízí úplnou flexibilitu použití. Majitelé se nemusí registrovat jako trvalí rezidenti a mohou nemovitost volně používat tak, jak chtějí – mohou ji dlouhodobě nebo krátkodobě pronajímat, nebo naopak nepronajímat vůbec. Nemovitosti s tímto právním statutem jsou mimořádně vzácné, zejména v Tyrolsku a Salzburgsku. V Salzburgsku byl od roku 2018 počet nemovitostí se statutem volnočasového bydlení dokonce omezen a obce s více než 16% stávajících druhých domovů již nemohou povolit nové projekty tohoto typu. Pokud hledáte výhradně tento typ nemovitosti, Domus Global má pro vás široký výběr.

  

Rozhodování o tom, zda upřednostníte investiční typ nemovitosti nebo tzv. volnočasové bydlení, je jednou ze stěžejních věcí. Mějte na paměti, že pokud se rozhodnete pro druhou variantu, bude váš výběr výrazně omezenější.

Domus Global také nabízí širokou škálu prvních varianty, tedy trvalých rezidencí a vždy vám rádi na vyžádání poskytneme konkrétní typ nemovitostí dle vašich představ.

  

Další otázky ohledně koupě nemovitosti v Rakousku

Naše nabídka nemovitostí v Rakousku

Kontaktujte nás