Co musím vzít v úvahu při nákupu nemovitosti, která se teprve bude stavět, nebo novostavby?

Pokud plánujete koupit nemovitost ve výstavbě nebo novostavbu, je třeba znát několik bodů.

Kdo dřív přijde, ten dřív bere - Banky od developerů obvykle vyžadují, aby prodali alespoň 50% jednotek ve svých projektech, než budou moci zahájit výstavbu. To znamená, že v době, kdy je stavba dokončena, může být developerský projekt vyprodán. Takže pokud máte vážný zájem, s nákupem neotálejte. První příchozí mají nejširší výběr bytů a někdy mohou developeři vyhovět i jejich zvláštním požadavkům (změna dispozice bytu, další funkce atd.). Bývá také pravidlem, že jakmile je o projekt zájem a prodej se zrychluje, developeři mají tendenci zvyšovat ceny.

   
DPH. Na nové nemovitosti se obvykle vztahuje 20% DPH. Pokud však má vaše nemovitost statut „turistické rezidence“, můžete celou nebo poměrnou část této daně ušetřit nebo získat zpět v závislosti na roční délce vašeho soukromého použití. Obvykle zaplatíte plnou DPH z nákupu a poté vám bude vrácena zpět do 2-6 měsíců po nákupu. V některých případech mají developeři předem připravené jednodušší řešení, takže někdy je kupující povinen zaplatit pouze malou část DPH (např. 1–2%) nebo jindy neplatí DPH vůbec. 

   
Projekty ve výstavbě/s plánovanou výstavbou a postupné platby. Nákup takovéto nemovitosti nabízí výhodné postupné splátky. To znamená, že za svůj byt platíte ve splátkách odpovídajících fázím stavby. Každá splátka se provádí na vázaný účet vedeném u notáře, takže vaše peníze jsou v bezpečí a každá splátka je uvolněna developerovi až poté, co stavbu zkontroluje nezávislý inspektor. Níže je uveden typický časový rozvrh plateb:

  •     15% na začátku stavebních prací
  •      35% po dokončení hrubé konstrukce a střechy
  •      20% na dokončení instalace a elektřiny
  •      12% po dokončení fasády a oken
  •      12% po úplném dokončení nemovitosti
  •      4% při formálním předání
  •      2% po 2-3 letech

     

Další otázky ohledně koupě nemovitosti v Rakousku
Naše nabídka nemovitostí v Rakousku
Kontaktujte nás