Průvodce lokalitou Opatijská riviéra
Pokud přemýšlíte o koupi nemovitosti u moře, kterou byste mohli využívat po celý rok, máme pro vás zajímavou nabídku okořeněnou netradičním glancem vídeňské architektury z dob 19. století. Oblast Opatijské rivéry patří k nejstarším místům cestovního ruchu v Chorvatsku. Již od 19. století byl úsek mezi městy Opatija a Moscenicka Draga hojně navštěvován vídeňskou smetánkou pro své nezaměnitelné kouzlo a příjemné klima i v zimním období. Za to vděčí výhodné poloze mezi Jaderským mořem a pohořím Učka, které jej chrání před vnitrozemskými větry narozdíl od velké části Kvarneru. Během této doby zde vyrostlo mnoho výstavních vil a paláců v typickém rakousko-uherském stylu. I dnes zde v zimním období panuje přívětivé klima, což z této oblasti činí jednu z nejvyhledávanějších destinací.
Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Opatijské riviéry
Opatijskou rivéru tvoří výběžek istrijského polostrova východně od Rijeky. Je rámovaný nejen nádhernou neporušenou přírodou, ale i starými domy v rakousko-uherském stylu, parky, promenádami, plážemi a vápencovými horami s pestrou florou a faunou. Pohoří Učka nabízí množství turistických tras a vyhlídkových míst. Například nejvyšší vrch Vojak (1401m.), odkud je možno dohlédnout přes Istrii a Kvarnerské ostrovy až na vrcholky italských Alp. Ve stejnojmenném přírodním parku Učka funguje široká škála sportovního vyžití od lehké turistiky až po ski alpinismus, nebo skoky s padákem. Riviéra nabízí rozmanitý výběr zábavy. A to jak společenské vyžití v nočních klubech u moře, tak večeři v klidnější atmosféře v některé z exkluzivních restaurací s bohatou nabídkou mořských specialit. Na své si přijdou i milovníci architektury. Výstavní vily vídeňské smetánky byly postupně přestavěny na hotely, které lemují proslulou opatijskou promenádu „Lungomare.“ Unikátní poloha z ní tak činí ideální místo pro všechny věkové kategorie od rodin s dětmi, až po seniory. Výhodná je i blízkost slovinsko-chorvatské hranice.
Nejslavnější promenádou je beze sporu Lungomare, která se táhne na dvanácti kilometrech podél pobřeží a propojuje městečko Opatije s letovisky Volosko na severu a Lovran na jihu. Promenádu turisté využívají nejen k opalování a procházkám, ale také k poznávání zajímavých míst. Nabízí neopakovatelné výhledy do krajiny a patří k těm nejkrásnějším na Kvarneru. Socha dívky s rackem hledící ze strmého útesu k moři dnes již neodmyslitelně patří ke koloritu lázeňského městečka Opatija.
Doprava
Jde také o oblast Chorvatska nejlépe dostupnou z ČR autem. Vzdálenost z Prahy je 759 km přes Salzburg, 815 km přes Vídeň a cesta trvá cca. 8 hodin čistého času.
V okolí jsou letiště v Rijece na ostrově Krk, nedaleko města Omišalj. V hlavní turistické sezóně jsou letiště ze srdce Opatijské riviéry, městečka Opatija, dostupné hromadnými dopravními prostředky. Další možností je i železniční doprava, spoj Praha – Opatija – Rijeka jezdí denně.
Ceny nemovitostí
Ceny nemovitostí v oblasti Opatije trvale stoupají a jsou vyšší než v některých jižnějších oblastech Chorvatska, stále jsou ale zhruba o 50% levnější než třeba v Toskánsku. V nabídce je mnoho bytů v historických i novějších budovách blízko moře. Ty v lepší poloze a stavu lze koupit zhruba okolo 200 000 EUR. Za tuto cenu lze pořídit i menší, starší domek v dojezdové vzdálenosti od moře. Domy blíže moři a novější se pohybují v cenách od cca 300 000 EUR, velké, reprezentativní historické vily pak v cenách od jednoho do deseti milionů euro.
Byty i domy lze úspěšně pronajímat po celý rok prostřednictvím místních agentur. Rakušané z oblasti Grazu i Chorvati z vnitrozemí sem rádi jezdí na víkendové pobyty.
Opatija
Toto starobylé město je centrem cestovního ruchu již od 19. století, a proto bývá občas přezdíváno jako „Zimní Vídeň.“ Je jedním z mála chorvatských letovisek, které fungují celoročně. Ve městě se zhruba 13 tisíci obyvateli se zachovala řada velkolepých domů a hotelů, které zde byly postaveny jako první ubytovací zařízení na Jadranském pobřeží. Nejstarší opatijskou budovou je kostel sv. Jakuba z 15. století, po jehož klášteře (Opatije), nese město svůj název. Villa Angiolina obklopená velkolepou zahradou započala turistický ruch už v roce 1844. Mimo jiné slavné osobnosti hostila i rakouskou císařovnu Marii Annu. Její věhlas ji předurčil k tomu, aby se později stala sídlem prvního Muzea cestovního ruchu v Chorvatsku, které bylo otevřeno v roce 2007. Prudký nárůst zájmu o tuto lokalitu přinesl i vybudování odbočky železnice z Vídně do Terstu. Později byly železničními kolejemi spojeny i města Budapešť a Záhřeb a Záhřeb s Rijekou. V té době se již Opatija mohla chlubit řadou honosných hotelů, které byly využívány jak pro zimní, tak pro letní pobyty. V roce 1889 získalo město oficiální status přímořských lázní a stalo se centrem evropského kulturního a politického života. S oblibou sem jezdil Rakousko-Uherský císař František Josef I. Vilu měl v Opatiji např. slavný český houslista Jan Kubelík. Architektura v Opatiji odpovídá proslulosti místa, a proto se zde dodnes snoubí secesní slohy s romantizmem. Kromě zajímavých památek a úžasné architektury městečko nabízí množství parků a zahrad protkaných promenádami a cestičkami, které lázně spojovaly s okolními letovisky. Monument tvoří centrální městský park, který je vyzdoben 150 druhy druhy rostlin, jimž vévodí japonská kamélie, která se stala symbolem města. Probíhají zde různé kulturní akce a v místních restauracích se vaří vybrané kulinářské pokrmy z lokálních surovin. V letním období se ulicemi nesou zvuky Liburniji – nejznámějšího chorvatského jazzového festivalu, který se koná pod širým nebem v parcích a na loďkách.
Lovran
Zvuky hudby zní i v nedalekém Lovranu. Malebné městečko Lovran má jen necelé čtyři tisíce obyvatel. Svou atmosférou a honosnými vilami a hotely ze starých časů se podobá Opatiji. Zároveň však oplývá středověkými stavbami, starými kostely s unikátními freskami a městskou věží, která je pozůstatkem středověkého opevnění. Leží na samém konci promenády Lungomare, zhruba 5 km od Opatije. Typickou krajinu zde tvoří vždy zelené lesy kaštanovníků a vavřínu, (chorv. Lovor), po němž nese městečko název. Patří k nejstarším městům na opatijské riviéře a bývá přezdíváno „Malá Vídeň.“ Díky své poloze v úpatí masivu Učky se v minulosti stalo vyhlášenými klimatickými lázněmi, které s oblibou navštěvovala i rodina prezidenta T. G. Masaryka. Horský masiv zmírňuje letní žár a v zimě zase chrání před neúprosnými větry. Horami zadržovaná vláha zajišťuje trvalou zeleň a příznivé klima, proto se v místních sadech pěstují speciální druhy třešní. Kromě romantické středověké architektury se městečkem prolíná honosný secesní styl vytvořený geniálním vídeňským architektem Carlem Seidlem. Ten zde vykouzlil vznešené vily s harmonickým designem, který respektuje dané místo. Za zmínku stojí Villa Santa Maria ozdobená mozaikou a kvetoucí zahradou, nebo luxusní Villa Magnolia, jejíž vzhled kombinuje honosný styl s lidovými prvky typickými pro starší budovy. Nejstarší a nejlépe dochované lovranské vily se nacházejí podél promenády a spojují Lovran s nedalekým letoviskem Ika. Obklopují je famózní kvetoucí zahrady, které podtrhují lesk dekorativních prvků benátské gotiky, jimiž jsou tato letní sídla ozdobena.
Lovran žije tóny rozmanité hudby z místních taveren a mnoha letních festivalů. Patří k nejlepším výchozím bodům pro výlety do pohoří Učka, nebo do některého z národních parků. Můžete se vypravit na Plitvická jezera, ostrovy Brijuni, Krk, Cres nebo Rab, zajet si do slovinského krasu Postojna, nebo třeba do Benátek. Průzračně čisté moře láká k plachtění, potápění a parglidingu. Existuje zde i široká nabídka organizovaných výletů, půjčoven a kulturních programů. Pořádají se zde rybářské večery a festivaly. Únavu můžete setřást v některé z rozmanitých restaurací, které nabízejí kulinářské perly. Od největšího přístavu v Rijece je Lovran vzdálený 19 km, letiště v Pule se nachází 80 km. Další možností je 14 km vzdálená železniční stanice v Matulji. V městečku je řada obchodů, pekařství, pošta, banka, směnárna a rybí tržnice. To celé je protkané malými tavernami, restauracemi a bary, které nabízejí občerstvení jak v horkých, tak v zimních dnech.
Mošćenička Draga
Vydáte-li se z Lovranu podél pobřeží na jih, zavede vás promenáda Lungomare až k perle pohoří Učka - městečku Mošćenička Draga . Jedná se o malé klidné letovisko o přibližně patnácti stech obyvatelích, které má vlastní přístav zasazený v Rijeckém zálivu. Jeho poloha je chráněna výběžky pohoří Učka, proto i zde panuje velmi přívětivé klima. Městečko je tak zaplaveno rostlinami, které rostou v zahradách a na horských stráních. Klenotem tohoto místa je i nádherná pláž Sipar, na jejímž konci se vyjímá pamětní deska s básní Rikarda Katalinic Jeretova Lovec Sépií, kterého inspirovala místní romantická promenáda. Pro milovníky klidu pobřeží nabízí dalších šest menších pláží ukrytých ve stínu staletých borovic. Městečko si zachovalo původní ráz středomořské architektury díky starým domům, propojovacím schodům, mostkům a úzkým kamenným uličkám. Je obklopeno středověkými hradbami, jejichž bašty nabízejí překrásný výhled. Navzdory své velikosti má za sebou městečko bouřlivou historii. Bývalo sídlem Liburnů – jednoho z illyrských kmenů, později bylo podmaněno Římany. Přesto si dokázalo zachovat svou středověkou tvář. Do města se vstupuje jen jedinou branou, na které je vytesán Habsburský erb. Vzhledem k tomu, že městečko bylo vystavěno doslova na pláži, patří mezi oblíbenou výzdobu místních domů patří oblázky a mušle. Najdeme zde ale i honosné secesní vily, z nichž nejznámější klenot tvoří Villa Zagreb. Ta upoutá nejedno oko turisty svou čarovnou architekturou. Tak, jako na mnoha jiných místech, se zde snoubí staré prvky s novými, proto i zde najdete množství starých a nových vil, které se zde poeticky vyjímají ve vzájemném souladu. Možná proto je městečko občas nazýváno chorvatským Portofinem, nejmalebnějším koutem Itálie. Italské prvky ostatně nezapře. V minulosti bylo sídlem italského hraběte Conteho, který zde vlastnil vilu Biser. Právě on zde nechal zbudovat starý park, dnes nazývaný Contovo.
Zeměpisná poloha městečka doslova vybízí k výletům. Kromě tradiční turistiky je zde možnost i agroturistiky. Ve svahu Učky se asi 200 m. nad letoviskem vypíná vesnička Mošćenice, přístupná po osmi stech schodech přímo od moře. I ji vybudovali Liburnové a dodnes je patrný její ochranný ráz. Obytné domy kdysi vytvářely hradbu proti útočníkům a dodnes jsou spojeny spletí romantických uliček a schodišť. Vesničce vévodí středověký kostel sv. Ondřeje a několik menších kostelíků. Najdete zde i Národopisné muzeum. Z vesničky Mošćenice lze dojít až do obce Učka. V blízkém okolí láká k návštěvě i letovisko Medveja vzdálené asi 4 km, nebo 22 km vzdálené starobylé městečko Brseč. Z blízkého trajektového přístavu Brestova jezdí trajekt na ostrov Cres. Nejbližší letiště je na ostrově Krk (53.7km), nebo v Pule (69,3km). Autobusová zastávka se nachází 0,6 km od centra, pouhých osm minut pěšky.
Nabídka nemovitostí ke koupi na Opatijské riviéře.
Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.