Průvodce lokalitou Split a okolí

Zhruba 1 tisíc km od Prahy leží starobylé městečko Split. Původní ilyrsko – řecká osada nesla název Aspalathos. Poté, co se jí zmocnili Římané, zde nechal římský císař Dioklecián okázalou rezidenci s vojenskými prvky s rozsáhlým sklepením, které je dnes využíváno jako tržiště a místo pro různé expozice. Palác později sloužil jako útočiště padlých římských císařů a jejich rodin, a je přístupný dodnes.  Naleznete v něm Diokleciánovo mauzoleum, klenotnici, knihovnu či Jupiterův chrám pyšnící se původní římskou plastikou výzdobou a unikátní valenou klenbou. Ale tím výčet pamětihodností nekončí. Na východ od centra města se vyjímá barokní pevnost Gripe postavená za účelem obrany proti Turkům. Honosné paláce stojí na Národním náměstí, stejně jako na Náměstí Bratří Radičů, kde se nachází i benátská Hrvojová věž. Nejkrásnější ulicí Splitu je bezesporu Marmont, pojmenovaná po napoleonském maršálu. Lemuje ji řada malých krámků, restaurací a kaváren. Promenáda Riva, jejíž vzhled pochází z 200 let starého období, kdy zde vládli Francouzi, patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst. Konají se zde i různé kulturní akce jakými jsou Splitský karneval či Oslavy sv. Domnia. Ústí zde jižní průčelí Diokleciánova paláce a je zde také vstup do podzemí. Zajímavou dobovou architekturou proslula čtvrť Veli Varoš, jedna z nejstarších částí Splitu ležící při vrchu Marjan. Tvoří ji kamenné domy a úzké uličky, které zde byly vystavěny pracovitýma rukama rybářů hledajících úkryt před tureckou invazí. Není proto divu, že jejím srdcem je Matejuška, okouzlující, pověstmi opředený přístav, nacházející se na východ od promenády Riva. Za návštěvu určitě stojí i vrch Marjan, protkaný spletí cestiček ukrytých ve stínu borovic. Za druhé světové války se dokonce dostal do jedné z partyzánských písní a stal se tak symbolem odboje. Najdete zde kilometry stezek lákající návštěvníky k piknikům ve stínu zeleně, starobylý středověký kostelík a malou městskou zoo. 

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Split a okolí

        
Oblast Splitu nabízí bohatou škálu okouzlujících výletů. Šest kilometrů severozápadně od Splitu se rozkládá moderní město Solin, které slouží jako časté východisko do pohoří Kozjak. Zároveň je tranzitním místem pro návštěvu pevnosti Klis. Monumentální hrad se vypíná nad stejnojmenným městečkem mezi horami Mosor a Kozjak. Nedaleko odsud se nachází jeskyně Vranjača s bohatou krápníkovou výzdobou. Milovníky městské architektury jistě potěší i nedaleký Trogir s krásným hradem, původní pirátská osada Omiš s pevností Starigrad, městečko Sinj, které proslulo slavností Sinjská alka či historické přístavní město Šibenik, odkud se můžete vydat k přenádherným Skradinským vodopádům na úchvatné řece Krka. Plavit se peřejemi a kaskádami můžete i na divoké řece Cecina, jejíž krása zaujala i tvůrce světoznámé série Vinetou. Její pramen, připomínající smaragdové oko, se nachází nedaleko osad Vrlika a Cetina stejně jako pevnost Prozor (Okno) a překrásné Peručské jezero. Jen pár kilometrů jihozápadně od Splitu se nachází Kaštela – společenství sedmi malých měst (kaštelů), které vzniklo jako obranná linie proti tureckým vpádům. Kaštelu lemuje 16 pevností s padacími mosty a spadají pod ni menší městečka Sućurac, Gomilica, Kambelovac, Lukšić, Stari, Novi a Štafilić. 

   

    

Nádherné koupání můžete zakusit na některé z šesti pláží Splitu. Modrou vlajkou oceněná písečná pláž Bačvice nabízí bohaté sportovní vyžití, půl kilometru vzdálená pláž Firule oplývá množstvím zeleně a luxusní pláž Kašjuni, nacházející se na nejvzdálenějším výběžku poloostrova Marjan, nabízí zase koupání ve volné přírodě. Split je také výchozím bodem pro návštěvu blízkých ostrovů. Trajekty vás odvezou například na ostrov Brač (cca 50 min), kde je i známá písečná pláž Zlatni rat, která mění svůj tvar podle pohybu větru. Navštívit můžete i nedaleký ostrov Šolta (cca 1 hod) s nádhernou přírodou, olivovými háji a divokými plážemi, mezi nimiž se blyští malé vesničky. Ostrov můžete objevovat na kolech, čtyřkolkách, nebo pěšky. Na délku totiž měří pouhých 19 km.

Momentálně nabízí Domus Global nemovitosti ve Splitu a v letovisku Stari Kaštel. Jedná se o lokalitu se slibnými vyhlídkami pro investice a budoucí příjmy z pronájmů. Vzhledem k atraktivitě místa ale nemovitosti rychle mizí. 

    

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Split a okolí.

Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.