Průvodce po ostrově Korčula

Ostrov Korčula patří k jihodalmatským ostrovů a leží nedaleko ostrovů Hvar a Pelješac. Od nich je oddělen průlivy a malými ostrůvky. Jedná se o hornatý ostrov plný svěží zeleně, úrodných polí s vinnou révou, piniových hájů a překrásných zálivů. Podnebí zde je velmi příznivé, proto se ostrov těší zájmu turistů i mimo letní sezonu. Ostrov v poslední době odkrývá svá archeologická tajemství. V západní polovině ostrova, nedaleko městečka Blato, byla v roce 2012 objevena neznámá megalitická stavba z kamenných bloků, jejíž stáří se odhaduje na 2,5 tisíce let. Té předcházely dlouholeté nálezy šperků, zbraní a úlomků keramiky, které zde vykopali místní rolníci. Megalitická stavba byla pravděpodobně Illyrskou nekropolí. Illyrové zde žili do zhruba 5. st. př.n.l. Pak oblast kolonizovali Řekové a ostrov nazvali Korkyra Melaina – Černá Korkyra. To proto, že dříve téměř celý ostrov pokrývaly lesy borovice černé. Pozůstatky řeckého osídlení jsou dodnes patrné v Lumbardě, v okolí Blata a v Potirně. Další nálezy, zejména ve Vele Luce a v Pelegrinu pocházejí z římské doby. Tyto archeologické lokality tak v sobě nesou svědectví o dávné historii ostrova, který bychom s trochou nadsázky mohli nazvat Muzeem pod širým nebem. Po Římanech se ostrova zmocnila Byzantská říše, kterou v 9 st. nahradili loupeživí Neretvané. Kolem roku 1000 se vlády ujali Benátčané. Stopy jejich architektury najdete po celém ostrově, zejména pak v centru nádherného městečka Korčula.

 Nabídka nemovitostí na prodej na ostrově Korčula

     
Město Korčula je opevněné hradbami a protkané ulicemi uspořádanými do tvaru rybí kostry. To umožňuje snadnou cirkulaci vzduchu a chrání před větry.  Korčula je přístavním městem a patří k nejcennějším památkovým místům na ostrově. Pozoruhodné je samotné opevnění s baštami a věžemi. Jádru města vévodí renesanční katedrála sv. Marka (Sveti Marko) s velmi cenným interiérem a několik nádherných paláců. Najdete zde Opatský palác (Opatska palača) s klenotnicí, renesanční palác Arneriů a palác Gabrielisů, ve kterém sídlí městské muzeum. Historickou extázi pak završuje nejstarší korčulský kostel sv. Petra, v jehož blízkosti se nachází dům, ve kterém se údajně narodil Marco Polo. Z domu dnes už zbyla jen věž, která slouží jako pozorovatelna. Návštěvníci sem však nepřijíždějí jen za krásnými památkami, ale i za průzračným mořem. Využít můžete pláže přímo v Korčule, anebo se vydat kousek za město a užít si soukromí některé z mnoha zátok. Ani kulturní život zde neusnul na vavřínech. Kromě mnoha nočních barů, diskoték a klubů se zde pořádají i festivaly, mezi něž patří například oslava svátku sv. Petra a Pavla probíhající 29. června, nebo Marko Polo festival konaný v polovině srpna. Ve městě naleznete i několik etnografických muzeí věnujících se historii ostrova a moderní muzeum Marka Pola.

   

 

      
Korčula se může pochlubit mnoha zajímavými a hojně navštěvovanými letovisky. Pokud však toužíte po klidném místě, které není vzdálené od lákadel a kulturního vyžití Korčuly, máme v nabídce nemovitosti přesně pro vás. Malé letovisko Žrnovska Banja se nachází 4 km severozápadně od města Korčula a 2 km severně od městečka Banja. Letovisko je umístěno v překrásné klidné zátoce, kterou si oblíbili surfaři. To proto, že v kanálu mezi Korčulou a Pelješacem foukají příznivé větry. V zátoce s úchvatným výhledem na moře orámované horami, květenou a zelení, se nachází několik malých oblázkových pláží. Místní atrakcí je dlouhé molo zvané Veli Most, odkud mladí lidé a děti s oblibou skáčou do moře. Najdete zde i několik restaurací a obchodů. Na protějším břehu, na ostrově Pelješac, se pak nachází slavné surfařské a kitingové středisko Viganj. Dalším příjemným kompromisem mezi klidnou rodinnou dovolenou a čilým ruchem městečka Korčula, je osada Medvinjak. Zde má Domus Global v nabídce nemovitost přímo u moře. Jedná se o malebnou zátoku s krásnými plážemi s mírným vstupem do moře. 

Nejznámější pláž Medvinjak s tobogánem a sprchami je ideální je pro ty, kteří nemají rádi přelidněné pláže. Z jedné strany se nachází betonové molo určené pro opalování či cvičení jógy, odkud je přístup do moře po schodech. Z druhé strany pak oblázková pláž. Dalšími slavnými plážemi v okolí jsou písečná Vela Przina v Lumbardě (8 km) a nejznámější pláž ostrova Pupnatska Luka (15 km). Osada se nachází se pouhé dva kilometry od města Korčula a vede odsud příjemná pěšina při moři přímo do historického centra Korčuly. Rovněž je zde dobré autobusové spojení. Turisté ocení i nádherné výhledy na protilehlý ostrov Pelješac, turistické a cyklistické stezky a blízkost neoblíbenějšího korčulského nočního klubu Boogie Jungle. Pokud ale toužíte po skutečné romantice, podívejte se na naše nemovitosti v 30 km vzdáleném letovisku Zavalatica. Jde o malé letovisko, ve kterém najdete několik restaurací, obchodů a kaváren. Už od pradávna bylo oblíbeným místem korčulských šlecht, které zde měly své letní domy. Vesnička se nachází přibližně ve středu ostrova na jeho jižním pobřeží. To je velmi členité, i když ne tak snadno přístupné. Ukrývá mnoho nádherných zátok, do kterých se můžete dopravit lodí a mít tak pláž sami pro sebe. Excelentní je i výhled na širé moře a souostroví Lastovo. Jen pár minut od centra Zavalatice se nachází jedna z nejkrásnějších pláží ostrova, pláž Žitná. Vede k ní procházka překrásnou přírodou. Pláž je obklopena bujnou vegetací a není viditelná z moře. Proslula zejména díky bohatému podmořskému životu a romantické poloze v neobydlené zátoce. Zavalitca se nachází necelé 2 km od vesničky Čara, ke které vede asfaltová silnice procházející vinicemi znamenitého vína Pošipa. 

    

Nabídka nemovitostí na prodej na ostrově Korčula

 Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.