Průvodce lokalitou Zadar a jeho okolím

Zadar patří k moderním chorvatským metropolím s dlouhou a zajímavou historií. Nejprve zde ve 4. století př.n.l. založili Liburnové starobylou osadu Jader. Té se ale o 500 let později zmocnili Řekové, a po nich Římané. Z tohoto období se zde také zachovala urbanistická struktura města. V 7. století patřil Zadar už k Byzantské říši a až o dvě staletí později byl povýšen na biskupské sídlo a připadl k Chorvatsku. Legenda o rebeliích, které zde proběhly, spadá do století dvanáctého. Tehdy započala mnoha set letá nadvláda Benátčanů, která rozhodně nebyla jednoduchá. Místní obyvatelé se bouřili, jak jen mohli, a říká se, že Zadar se této nadvládě nikdy zcela nepodrobil. Boje o město pak probíhaly napříč staletími téměř nepřetržitě. Snažil se jej podrobit Napoleon, po něm Rakousko – Uhersko, po 1. světové válce pak Itálie. Za 2. světové války město čelilo náletům spojenců, v devadesátých letech zase Srbům. Přesto město dokázalo povstat z popela a zachovat si svoji původní tvář. To je také důvod, proč si vysloužilo krásnou přezdívku – Město rebelů.

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Zadar a okolí

    

Dnes už stopy po bojích v Zadaru nenajdete. Místní památky byly obnoveny a město opět vzkvétá tak, jak tomu bylo kdysi. O tom svědčí i ocenění renomované organizace sídlící v Bruselu „Europan Best Destinations“, od které si Zadar v roce 2016 vysloužil první příčku. Nejen pro to, že Zadar představuje srdce celé severní Dalmácie, ale i pro množství památek a zábavy, které nabízí v kombinaci s koupáním v průzračném moři. Kromě románských a renesančních staveb zde najdete i největší dalmatskou svatyni, Katedrálu sv. Anasázie (Světa Stošija), překrásnou rotundu sv. Donáta (sv. Donata), či antické fórum. Mezi horké novinky zde patří úchvatné Mořské varhany (Morske orgulje), které jsou světovým unikátem, nebo tzv. Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu). Zatímco varhany jsou založeny na zvukových efektech, Pozdrav Slunci nabízí nádhernou hru světla a stínů. Jedná se o velký kruh, který je vyplněn skleněnými deskami, pod nimiž jsou umístěny fotovoltaické solární moduly. Po západu slunce se světelné prvky rozsvítí a po nábřeží se roztančí čarokrásná hra světel. Nejoblíbenější pláží je zde Borik s hebkým pískem a množstvím tobogánů a skluzavek. Další dobře vybavenou oblázkovou pláží je Kolovare. Obojí se pyšní modrou vlajkou.

   

    

Kdo ale touží po romantice a klidu, může navštívit pláže na některém z přilehlých ostrovů. Hornatý ostrov Ugljan ukrývá starobylou benátskou pevnost sv. Michala (sv. Tvrdjava Sveti Mihovil). Na ostrov odjíždějí trajekty přímo ze Zadaru, které přistávají na ostrově v obci Preko. Spojení je velmi dobré a ostrovem vede kvalitní asfaltová silnice, která jej propojuje s dalším ostrovem Pašman. Jako stvořený pro dovádění mořských panen se na ostrově Ugljan vyjímá překrásný, téměř liduprázdný záliv Sušica. Pokud však vaše srdce zatouží po menším letovisku s trochou živého ruchu, navštivte letovisko Muline. Jde o malou vesničku na západních březích ostrova, ležící u průlivu s ostrovem Rivanj. Najdete zde průzračné moře, písčité i oblázkové pláže, obchod s potravinami, tavernu a pizzerii. Ze sportovních aktivit nabízí letovisko cykloturistiku po celé délce ostrova Ugljan, basketbalová hřiště, kuželky a potápěčské centrum.

   

     

Koho láká pevnina a zároveň touží po písečných plážích, nesmí minout malé přímořské letovisko Privlaka. Najdete jej v západní části Zadarské riviéry, na poloostrově uzavřeném ze severu Ninskou lagunou. Ostatně starobylé město Nin je dalším z mnoha zajímavých míst, které odsud můžete navštívit. Letovisko žije bohatým kulturním životem. Každoročně se zde pořádají festivaly místní kultury a gastronomie Privlacká noc (4. srpna) a Rybářská noc (polovina července). Pokud zatoužíte soukromí, nedaleko odsud jej najdete v zátoce Petrčane. Leží v zadarském průlivu na lokální silnici Zadar – Nin. Návštěvníky vábí zachovalou přírodou a krásnými čistými plážemi jako z pohádky. Je také vhodné jako strategický výchozí bod do národních parků Kornati, Paklenica, Krka, či pro pořádání výletů lodí na ostrovy zadarského souostroví. Letovisko je vyhlášené i díky rozmanitým sportovním aktivitám, které nabízí. Jen kousek odsud leží malebné a neméně krásné letovisko Kožino. Jeho pobřeží tvoří menší oblázkové pláže, které jsou vhodné pro potápění. V obci naleznete jen základní služby - obchod s potravinami, několik kaváren a restaurací. Proto je toto místo vhodné pro milovníky samoty a klidu. Pokud vás však láká vůně dálek, luxusních jachet a krásných pláží s rozmanitou nabídkou služeb, určitě nesmíte minout letovisko Sukošan. Se svými 4,5 tisíci obyvateli nabízí dostatek vyžití nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro nadšené sportovce. Najdete tu množství cyklistických a turistických tras vedoucích národními parky, můžete vyzkoušet rafting na řece Zrmanja, nebo kiteboarding či windsurfing. Pláž Dětský ráj patří k nejvyhledávanějším a je vhodná i pro malé děti. Z pláže Zlatý přístav zase můžete sledovat kotvící jachty. Na pláži Mala Makarska se provozuje potápění, či jízda na vodních lyžích. Letovisko také žije rozmanitými kulturními akcemi. Pořádají se zde Večery klapských písní, kdy se rozezní tóny tradičních dalmatských vokálních kapel – tzv.klap, slavná Sukošanska fešta, proslulé slavnosti obce, Kreativní dílny pro děti, či Den obce Sukošan.

Ve všech lokalitách nabízí Domus Global nemovitosti. Záleží tedy jen na vašem vkusu a založení, jakou si pro své investice vyberete.

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Zadar a okolí.

Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.