Průvodce lokalitou Makarská riviéra

Makarská riviéra patří k tomu nejkrásnějšímu, co může Chorvatsko nabídnout. Oblázkové pláže lemované bílými skalami, které se odrážejí v průzračné vodě, stejně jako blankytně modrá obloha za slunečných dnů. A těch je zde skutečně mnoho. Letovisko Makarska se nachází v samém centru Makarské riviéry, mezi mysem Osejava a poloostrovem sv. Petra, a pyšní se bohatou chráněnou přírodou. Samotné letovisko je chráněno skalním masivem Biokovo, jehož bílé stěny se dramaticky odráží na hladině moře. Krása tohoto místa uchvátila v minulosti i Římany, kteří zde jako první postavili starobylou osadu Muccurum. V dalších staletích se zde usadili piráti. To už zde stálo malé městečko, které později dobili Turci. Ti toto území ovládali přes 150 let. Po nich přišli Benátčané a Rakousko Uhersko, a až v roce 1993 se Makarska stala oficiální součástí Chorvatska. Dnes zde žije na 12 tisíc obyvatel.

  

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Makarské riviéry

   

Nádherné pláže, z nichž se některé pyšní modrou vlajkou, každoročně přitahují turisty jako magnet. Nejznámější Donja Luka je dlouhá asi 1,5 km a lemuje ji stinný piniový háj. Ale není jedinou chloubou tohoto letoviska. Jihovýchodně i severozápadně odsud se táhnou překrásné pláže lemované skalami se zátokami, které poskytnou soukromější koupání. Na své si přijdou i milovníci naturalismu. Naprostou svobodu jim poskytne pláž Nugal jižně odsud. Je ukryta na mysu Osejava, zhruba půl hodiny pěší chůze lesem od parkoviště. Proto ji také často navštěvují dobrodružné povahy toužící po souznění s divokou přírodou. Modrou vlajkou pyšnící se Brela zase nabízí písečno - oblázkovou pláž, kterou magazín Forbes zařadil mezi nejkrásnější na světě.

  

       

  

Srdce Makarské protíná stejnojmenná riviéra, která se táhne od Brely po Gradač a v délce 60 km. Lemují ji malé vesničky rozeseté po celé její délce a masiv pohoří Biokovo, který se tyčí nad piniovými háji chránícími pláže. Z doby turecké nadvlády se nezachoval ani stín architektury. Ale i tak se Makarska má čím chlubit. Dominantou města je barokní kostel zasvěcený svatému Markovi (Sveti Marko). Na nábřeží, lemovaném palmami, se nachází schodiště, odkud je přístup na Kačićovo náměstí, kterému kostel vévodí. Na samotném nábřeží pak stojí další barokní kostel zasvěcený svatému Filipovi (Sveti Filip Neri), z 18. století. Pro ty, kteří milují tajemnou atmosféru dávných časů, bude jistě opravdovým zážitkem návštěva bývalého františkánského komplexu nedaleko mysu Osejava, v němž je zřízeno Malakologické muzeum, jehož expozice obsahují sbírky měkkýšů a mušlí z celého světa.

Centrum Makarske žije v letních měsících v rámci festivalu „Makarské kulturní léto“. Pořádají se koncerty a divadelní představení, velmi oblíbenou akcí je Rybářská noc. To se městem rozezní lidové písně za doprovodu místních hudebních kapel a vůně rybářských specialit prodávaných ve stáncích a v restauracích se nese daleko po moři. A kdo se zatouží vznést až ke hvězdám, může se vydat na kopec Glavica, kde uprostřed ticha piniového háje stojí místní hvězdárna. Ta bývá otevřena do půlnoci.

     

     

   

Ani sportovci a turisté zde nepropadnou nudě. Až se nabaží zdejších modrých vod omývajících překrásné pláže, mohou si zde zapůjčit horské kolo, nebo třeba člun. Okolí je protkáno řadou cyklistických a turistických stezek vedoucích nitrem pohoří Biokovo. Pro lovce adrenalinových zážitků je v nabídce paragliding, nebo některý z potápěčských kurzů. Makarska oplývá nejen historickými stavbami, ale i moderní architekturou, která se zde vkusně prolíná. Městečko patří k vyhlášeným lázeňským střediskům, kam si lidé jezdí léčit potíže s dýchacími cestami. Proto místní hotely nabízí lázně i welness s mnoha službami. Historické jádro, postavené v benátském stylu s mnoha úzkými uličkami a romantickými zákoutími, zase láká k procházce či zastavení v některé z restaurací, kaváren či originálních obchůdků. V Makarske nabízí Domus Global hned několik nemovitostí s výhledem na moře. Jelikož jde o jednu z nejnavštěvovanějších riviér v Chorvatsku, představují tak skvělou investici s velkým budoucím potenciálem a možností příjmů z pronájmu.

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Makarské riviéry.

Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.