Průvodce lokalitou Istrie

Největší jaderský poloostrov je nejnavštěvovanější částí Chorvatska. Tato nejzápadnější oblast Chorvatska je velmi rozmanitá. Od sněhově bílých blízkých hor, zelených polí a údolí, přes zvlněné vinice a olivové háje až po nádherně modré moře. Na Istrii žije téměř 200 tisíc obyvatel a její 445 km dlouhé pobřeží lemují zejména borovicové lesy. Blízkost Itálie a italské kultury do jisté míry ovlivnila i Istrii. Italština je pro většinu obyvatel druhým jazykem a Istrie je známá i pod přezdívkou „nové Toskánsko“.

   
Istrii charakterizují zejména dvě barvy, modrá a zelená, které má i v turistickém logu. Zelená reprezentuje krásnou přírodu a zeleň jako ve středomořské zahradě na svazích hor. Modrá je pak jako moře, podél jehož pobřeží najdeme okouzlující starobylá města s jedinečnou atmosférou Umag, Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj, Pula nebo Rabac.

   
Kamenité istrijské pláže jsou převážně s oblázky a kameny. Mají betonové plošiny a terasy pro opalování, někde je i navezen písek. Velmi dobrá je i nabídka stravování, ať již navštívíte restaurace, pizzerie, vinné sklípky nebo cukrárny. Ze sportů vedou vodní sporty, pro které jsou zde vynikající podmínky. Jde například o vodní lyžování, windsurfing, jachting nebo potápění. V Rovinji, Pule najdete školy jachtingu a vodního lyžování, stejně jako instruktory v každém větším letovisku. Oblíbené jsou také míčové hry. Najdete zde velmi kvalitní hřiště na volejbal, plážový volejbal, házenou, košíkovou nebo fotbal a také tenisové kurty. Nabídka odborného vedení je samozřejmostí. Vyzkoušet můžete také jezdectví, paragliding nebo bungee jumping. 

   
Přes léto se konají pravidelně i různé přehlídky, show, plesy a koncerty. Pozornost přitahují zejména lidové slavnosti a festivaly tzv. fešty, poutě nebo rybářské večery. V Novigradu byl před pár lety otevřen aquapark, ještě jeden najdete v Poreči.

   
Život na březích Istrie byl od nepaměti spojen s mořem. Námořníci a rybáři obývající zátoky dali tomuto kraji jedinečný ráz, což přilákalo mnohé cestovatele. Nyní můžete i vy objevovat rušné přístavy, pulzující městečka nebo zátoky s plážemi. Velmi zajímavé je také ale vnitrozemí Istrie, kam mnoho lidí směřuje za agroturistikou. Právě zde můžete ochutnat víno z místních vinic nebo jiné tradiční výrobky. Určitě nezapomeňte navštívit městečko Hum, které je 23 obyvateli považováno za nejmenší na světě.
Přijeďte objevit své jedinečné místo.

  

Poreč
Město s necelými 17 tisíci obyvateli se rozkládá na úzkém pevninském výběžku a slouží jako hlavní správní středisko celého kraje oplývajícího zejména letovisky. Díky památkám a příjemné maloměstské atmosféře přitahuje pozornost a rozhodně stojí za navštívení. Z místních pozoruhodností je dobré zmínit například mozaikovou výzdobu Eufraziovy baziliky, která figuruje na listině světového dědictví UNESCO.

   

Rovinj
Dnešní známé letovisko je jedním z mála původních rybářských přístavů ve středomořské oblasti. Dominuje mu masivní katedrála sv. Eufemie, jejíž 60 m vysoká zvonice je hlavní dominantou celého poloostrova. Je ideálním místem pro milovníky koupání v blízkosti útesů, kde najdete obzvláště čistou a slanou vodu. Mezi další zajímavosti tohoto městečka patří Krajské muzeum nebo lesopark Punta Corrente. V létě se v Rovinji pravidelně koná festival salsy.

   

Pula
Velké město, které je známé hlavně velkým množstvím římských památek. Tou nejslavnější je velmi zachovalý amfiteátr, který je dějištěm různých koncertů a představení. Amfiteátr postavený výhradně z vápence z místních dolů byl původně určen pro gladiátorské zápasy, které mohlo sledovat až 20 tisíc diváků. Třicet metrů vysoká obvodová zeď s dvaasedmdesáti oblouky ve dvou řadách se dochovala v téměř neporušeném stavu. Dále stojí za návštěvu místní archeologické muzeum, vítězný oblouk rodiny Sergiů, Augustův chrám nebo benátská citadela. 
V okolí Puly leží Brijunské ostrovy. Někdejší letní sídlo bývalého prezidenta Tita je v současné době jeden z chorvatských národních parků, kde roste mnoho exotických rostlin. Soukromá Titova lovecká obora se stala chráněnou krajinou oblastí, kde žijí sloni, zebry a antilopy. 

   

Umag
Staré evropské město s krásným historickým centrem je známé zejména díky ATP tenisovému turnaji můžu Croatia Open Umag, který se zde hraje již od roku 1990 vždy v červenci. Starobylé jádro města leží mezi dvěma mělkými zálivy. Ten severnější funguje jako přístav  s jachtařskou marinou. Blízká letiště jsou v Pule a italském Terstu. 

   

   

Nabídka nemovitostí na prodej v regionu Istrie

Zpět na přehled lokalit v Chorvatsku.