Rakouský realitní trh

Krásy celoročního alpského lyžování na ledovcích v Rakousku


Článek je umístěn v kategorii: Rakouský realitní trh

14. 5. 2019

S koncem lyžařské sezóny 2018/2019 jste si možná mysleli, že si na zasněžené svahy budete muset počkat do příští zimy, ale opak je pravdou. Věděli jste, že na některých ledovcích v Rakousku zima nikdy nekončí? Pojďte se s námi podívat na osm výjimečných lyžařských středisek a míst, ve kterých si můžete užít ranní lyžování v tričku a třeba odpolední opalování v plavkách. Nechte se inspirovat našimi tipy. A pak už se stačí jenom vydat vstříc dobrodružství!

1. Ledovec Hintertux (Hintertuxer Gletscher)

 • Otevřeno: Celoročně
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 1 590 m, vleky až 3 250 m
 • Lyžařský terén: 60 km (cca 200 km s ledovcem)
 • Lanovky a vleky: 21
 • Letiště: Innsbruck 1,30 h, Salzburg 2,20 h, Mnichov 2,30 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 560 km (Z Prahy přes Mnichov)

    

      

     

Ledovec Hintertux leží v tyrolském údolí Zillertal a nabízí nejen perfektní sněhové podmínky, ale i rozmanité a dokonale upravené svahy v nadmořské výšce od 1 600 m do 3 250 m. Lyžařské středisko má samo o sobě 60 km sjezdovek, ale v zimním období tento počet naroste na víc než trojnásobnou cifru. Je to proto, že v zimě se Hintertux stává součástí nové širší oblasti Zillertal 3000, která se může pochlubit celkem 199 km sjezdovek všech typů. Přístup k ledovci je rychlý a jednoduchý – na vrchol ledovce vás zavezou tři kabinové lanovky. A pokud budete chtít vystoupat ještě výš, jsou k dispozici jak moderní sedačkové lanovky, tak některé vleky. Charakteristickým znakem je zde rozmanitost terénů. Hintertux patří k nejstrmějším ledovcům v Rakousku, a proto tu najdete velké množství červených sjezdovek. Jsou zde i terény s hlubokým sněhem nebo náročné sjezdovky s boulemi. Na své si ale přijdou i příznivci snowboardingu, pro které je od prosince do dubna otevřen snowpark pod vrcholem Gefrorene Wand. Milovníci freeridu si zamilují sjezdovky v Lärmstange, nebo celoroční Betterpark Hintertux. Rodiny s dětmi pobaví maskot "Luis" v zábavním parku Gletscherflohpark, nebo funslopy s řadou zábavných atrakcí. Na vrcholu hory se otevírá panoramatická terasa, která je přístupná pro vozíčkáře a kočárky, a nabízí úchvatný výhled na Zugspitze, Großglockner a dokonce i Dolomity. Údolní město Hintertux se nachází asi 1 km od dolní stanice a poskytuje několik možností ubytování přímo u základny. Pro milovníky après-ski scény nabízí Hohenhaus Tenne přímo u dolní stanice lanovky několik barů, pizzerií a živou hudbu.

Nabídka nemovitostí v Zillertalu


2. Ledovec Stubai (Stubaier Gletscher)

 • Otevřeno: Celoročně
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 1 695 m, vleky až 3 200 m
 • Lyžařský terén: 64 km 
 • Lanovky a vleky: 21
 • Letiště: Innsbruck 0,45 h, Salzburg 2,10 h, Mnichov 2,10 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 560 km (Z Prahy přes Mnichov)

    

          

     
Další ledovec, který je snadno dostupný z okolních letišť i z České republiky, nese jméno po údolí Stubai, na jehož konci se nachází. Sice nenabízí celoroční lyžování, ale díky vysoké nadmořské výšce 3 000 m je zde sezóna skutečně dlouhá. Středisko se může pochlubit impozantní infrastrukturou, ke které přibyla nejdelší lanovka svého druhu v Alpách nesoucí název 3S Eisgratbah vybavená 48 kabinami, z nichž každá pojme 24 míst. Lyžaře a snowboardisty vyveze na vrchol za pouhých 12 minut. Co se samotného lyžování týče, terén je tvořen bezlesými a většinou mírnými snahy. Vyžití zde najdou i milovníci freestylu. Čeká na ně ZOO park Stubai DC a denně upravovaný snowpark, ve kterém se pořádá mnoho pravidelných akcí. Rodiny s dětmi jistě ocení BIG Family, oblast s dětskými sjezdovkami, možnostmi péče o děti a dětskou restaurací. Ale nemusíte zde jen lyžovat. Vyzkoušet můžete i jiné aktivity jako lezení po ledu, zdolání feraty Fernau Via Ferrata, geocaching nebo ledové jeskyně. Většina možností ubytování se nachází v Neustift im Stubaital, spřáteleném městě asi 25 minut jízdy od ledovce. Pro vaše pohodlí je k dispozici pravidelný a spolehlivý přímý autobus z hlavního nádraží v Innsbrucku - zpáteční jízdenka stojí pouze 7,20 €!


 3. Ledovec Mölltal (Mölltaler Gletscher)

 • Otevřeno: Celoročně kromě poloviny června - května
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 3 120 m, vleky až 3 120 m
 • Lyžařský terén: 17 km sjezdovek, 7 km lyžařských tras (se skipasem 154 km)
 • Lanovky a vleky: 9
 • Letiště: Klagenfurth 1,5 h, Ljubljana 2,10 h, Mnichov 3,40 h, Salzburg 2,15 h, Innsbruck 3,20
 • Vzdálenost z České republiky: cca 560 km (Z Prahy přes Salzburg)

   
Jediný ledovcový lyžařský areál v jižním rakouském regionu Korutany, ledovec Mölltal, je otevřen téměř po celý rok s krátkou přestávkou v květnu / červnu. Má dobrý podíl obtížných sjezdovek, takže není žádným překvapením, že je využíván jako cvičiště několika národních lyžařských týmů. Vysoký podíl slunečných dnů je další výhodou tohoto malého střediska. K dispozici je sice jen 17 km sjezdovek, ale oblast je pokryta stejným skipasem jako blízká střediska Ankogel a Heiligenblut, které dohromady nabízejí impozantních 154 km sjezdovek. K dispozici je 9 vleků včetně nejdelší podzemní lanovky na světě Gletscherexpress, která vás vyveze přímo z parkoviště až do nadmořské výšky 2 200 metrů. Třešničkou na dortu je ohromující nepřerušovaná 5 km sjezdovka z vrcholu hory. Co se ubytování týče, většina možností je situována do blízkých vesnic Flattach, Mallnitz a Obervellach. Pokud ale máte rádi dobrodružství a svěží vítr ve vlasech a zároveň chcete být první na sjezdovce, můžete se ubytovat v hostelu Eisee ve výšce 2 800 metrů. Nachází se zde zrekonstruovaná panoramatická restaurace, která láká návštěvníky místními korutanskými specialitami.

Nabídka nemovitostí v Korutanech    


4. Sölden s dvěma ledovci Rettenbach & Tiefenbach

 • Otevřeno: Od října do června
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 1 370 m, vleky až 3 250 m
 • Lyžařský terén: 34,5 km sjezdovek na ledovci, 144 km mimo ledovec
 • Lanovky a vleky: 8 na ledovci, 34 mimo ledovec
 • Letiště: Innsbruck 1,10 h, Salzburg 2,50 h, Mnichov 3 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 590 km (Z Prahy přes Mnichov)

        

       

     
Mekka aprés ski scény, úžasné terény pro lyže i snowboard a další rozsáhlý areál v nedalekém Obergurglu - to vše nabízí oblast Sölden, která se pyšní hned dvěma ledovci. Ale nejen tato přednost ji činí tak zajímavou. Je to zároveň jediným lyžařským střediskem v Rakousku, které kombinuje náročné sjezdovky na ledovcích s oblastí mimo ně. Ledovcová oblast se skládá z červených a černých svahů na Rettenbachu (zde najdete i strmý svah známý ze Světového poháru) a mírnějších plošších terénů ledovce Tiefenbach. Oba ledovce jsou propojené a přístupné z obou stran. V těchto místech se také nachází vysoká panoramatická cesta, která vede od Söldenu k ledovci Rettenbach, odtud pak přes 200 m dlouhý lyžařský tunel Rosi-Mittermeier až k Tiefenbašskému ledovci. Tím, že jsou oba ledovce propojené, vytvářejí jedinou lyžařskou houpačku ve východních Alpách. Zajímavé je, že tato klikatá panoramatická cesta posloužila i jako lokace pro film James Bond Specter. Na vrcholu hory Gaislachkogl, vedle místní designové restaurace Ice – Q, ve které se také natáčelo pár scén, vyrostlo Muzeum „007 Elements“ věnované tomuto oblíbenému akčnímu hrdinovi. Zde můžete shlédnout filmové expozice doplněné o projekce a další zajímavé prvky. Pokud se vám nechce po stoupat 13 km dlouhé trase, funguje zde pro lyžaře skibus zdarma. Legendární Aprés-ski scénu v Söldenu si můžete užít nejen na svazích, na kterých se nachází mnoho živých stylových míst, ale i dole ve městě, kde je hlavní ulice lemována bary a restauracemi, které zůstávají otevřené až do ranních hodin.

 Nabídka nemovitostí v Soeldenu   


5. Ledovec Kitzsteinhorn (Kitzsteinhorn Gletscher)

 • Otevřeno: Od října do května
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 900 m, vleky až 3 030 m
 • Lyžařský terén: 40 km sjezdovek na ledovci, 138 km s oblastmi Schmitenhöhe & Maiskogel
 • Lanovky a vleky: 17, 47 s oblastmi Schmitenhöhe & Maiskogel
 • Letiště: Innsbruck 2,20 h, Salzburg 1,40 h, Mnichov 2,55 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 500 km (Z Prahy přes Salzburg)

    

      

    
Jediné středisko s ledovcem na Salzburgsku, Kitzsteinhorn, nabízí asi 40 km převážně bezlesých svahů. Zároveň je součástí širší oblasti Zell am See & Kaprun. Ledovec nabízí poměrně velkou plochu - ačkoliv se zde nachází skutečně jen nejvyšší část lyžařského terénu, oblast je dostatečně vysoko na to, aby zaručovala velmi dobré sněhové podmínky i v období jara. Netrpělivě očekávané je dokončení lanovky K-ONNECTION, která propojí ledovec s vrcholem Maiskogel v Kaprunu a zpřístupní jej i z této strany. Na vrcholu ledovce se nachází vyhlídková plošina Gipfelwelt 3000, která nabízí nádherná panoramata národního parku Vysoké Taury s nesčetnými majestátními vrcholy. Stylový ledový bar Icecamp je v hlavní sezóně tím nejlepším místem pro osvěžující nápoj, jinak jsou na svazích rozptýleny i další možnosti občerstvení. Co se ubytování týče, máte dvě možnosti: v Kaprunu nebo Zell am See. Zell am See těží ze své malebné polohy na jezeře a stalo se mekou různých adrenalinových aktivit a sportů. Oproti tomu lázně Tauern v Kaprunu jsou široce známé po celém Rakousku - obrovský vodní bazén s mnoha saunami a dalšími atrakcemi z nich tvoří ideální místo k odpočinku po dni stráveném na sjezdovkách. Nicméně volba je to těžká.

Nabídka nemovitostí v Kaprunu    


6. Ledovec Pitztal (Pitztaler Gletscher)

 • Otevřeno: Od září do května
 • Nadmořská výška: Rezort ve výšce 1 740 m, vleky až 3 340 m
 • Lyžařský terén: 40
 • Lanovky a vleky: 6
 • Letiště: Innsbruck 1,20 h, Salzburg 3,10 h, Mnichov 3 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 544 km (Z Prahy přes Mnichov)

       

    
Díky své nadmořské výšce nabízí lyžařský areál s ledovcem Pitztal a sousedním, nejvýše položeným ledovcem Rifflsee, pravděpodobně nejlepší sněhové podmínky v celém Rakousku. Při troše štěstí zde narazíte i na některé lyžařské profesionály, kteří tu trénují před sezónou. Potkat zde můžete například několikanásobného olympijského vítěze a mistra světa a vítěze Světového poháru Benjamina Raicha. Středisko se nachází na konci údolí Pitztal a ledovec Rifflsee je přístupný z krásné alpské vesničky Mandarfen s veškerou občanskou vybaveností, několika restauracemi a bary. Z obce Mittelberg zase vyjíždí nejrychlejší tunelová lanovka na světě Pitzexpress, která zvládne převýšení 1.120 metrů za necelých 8 minut. Doveze vás k přestupní stanici ve výšce 2 840 m na spodním části ledovce Pitztal, odkud pokračuje další lanovka na vrchol Brunnenkogel. Středisko nabízí několik středně náročných sjezdovek, ale je zde více možností díky sousedním lyžařským areálům, včetně možného spojení se Söldenem. Úžasný výhled na okolní třítisícovky si můžete užít při snídani v Café 3.440, nejvýše položené kavárně v Rakousku. Návštěva této kavárny je jedinečným zážitkem nejen díky vydatným talířům a lahodným dortům, ale hlavně pro okouzlující výhledy na okolní hory v čele s Wildspitze, druhou nejvyšší horou Rakouska. Od roku 2017 má Pitztalerský ledovec bezkonkurenční atrakci – jízdu na raftech na Rifflsee - nejvýše položeném horském jezeře Rakouska (2,232 m). Obrovský vor pokrývá asi 140 m² a je vhodný pro skupiny do 60 osob. Na milovníky snowboardingu čeká na ledovci funpark s množstvím překážek, pro vyznavače skialpinismu je zde zase připraven nový bezpečnostně zajištěný Skitourenpark se 3 trasami různé obtížnosti.  Nabídku dotváří speciální boulový svah, 1,5 km dlouhá osvětlená sáňkařská dráha u chaty Pitztaler Skihütte u Rifflsee a obří dětský park určený pro nejmenší návštěvníky.


7. Ledovec Kaunertal (Kaunertaler Gletscher)

 • Otevřeno: Od října do června
 • Nadmořská výška: vleky až 3 160 m
 • Lyžařský terén: 32,5 km sjezdovek, 30 km lyžařských tras
 • Lanovky a vleky: 8
 • Letiště: Innsbruck 1,50 h, Salzburg 3,40 h, Mnichov 3,40 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 565 km (Z Prahy přes Mnichov)

       

     
Další ledovec v Tyrolsku, Kaunertal, se nachází na konci údolí poblíž malé lyžařské oblasti Fendels Winterberg. Tato oblast je ideální pro každého, kdo miluje freestyle lyžování a snowboarding. Pochlubit se může 32,5 km upravených sjezdovek a 30 km přírodních lyžařských tras. Díky vysoké nadmořské výšce nabízí ohromující výhledy na hory a na monumentální vrchol Weißseespitze. Zážitkem je už příjezd na Kaunertal po klikaté silnici vedoucí z klidné vesnice Feichten. Z 1,273 m vystoupáte na neuvěřitelných 2,750 m! V této nadmořské výšce se také nachází nejvýše položená autobusová zastávka v Rakousku. Podél této malebné, 26 km dlouhé cesty, jsou umístěny vyhlídkové zastávky s nezapomenutelnými výhledy na alpskou scenérii. Není divu, že ledovec Kaunertal je oblíbenou a vyhledávanou lokací - bylo zde natočeno několik filmů a seriálů, včetně scén z filmu James Bond Specter, Triple X nebo Doktor z hor. Vzhledem k tomu, že ledovec je malý a zdlouhavě přístupný, navrch bez atraktivních lyžařských středisek, není zasažen masovou turistikou a na jeho svazích panuje klid. Oproti tomu v resortu se odehrává spousta vzrušujících věcí - ve výstavbě je nový snowpark "The Naturerun", který doslova splyne s okolní přírodou a má několik tématických a specifických sekcí. Další zvláštní atrakcí je "Pitbully Ride", zážitková jízda sněžnou rolbou.   


8. Ledovec Dachstein (Dachstein Gletscher)

 • Otevřeno: Od října do prosince a od ledna do června
 • Nadmořská výška: vleky až 2 700 m
 • Lyžařský terén: 5 km
 • Lanovky a vleky: 9
 • Letiště: Innsbruck 3 h, Salzburg 1,20 h, Mnichov 2,50 h
 • Vzdálenost z České republiky: cca 416 km (Z Prahy přes Linec)

        

    
Dachstein je jediné lyžařské středisko s ledovcem ve Štýrsku, které zahrnuje relativně malou lyžařskou oblast o rozloze pouhých 5 km. Přesto uchvacuje okouzlujícími výhledy a nezvyklými jedinečnými atrakcemi, díky kterým se stal nejnavštěvovanější atrakcí ve Štýrsku. Jeho gigantický masiv nabízí sjezdové a běžecké lyžování, snowboarding, horolezectví, pěší turistiku, nebo paragliding na jedné straně, na druhé pak vskutku nezapomenutelné zážitky. Vyzkoušet můžete nebeskou stezku Dachstein Sky Walk, chůzi po visutém mostě končícím u schodiště vedoucím do prázdna, nebo okouzlující ledový palác s nádhernou výzdobou. Zvláště milovníci freestylu se mohou těšit na vzrušující sjezdy na ledovci. Už samotný výjezd lanovkou je obrovský zážitek. Kabina lanovky překonává výškový rozdíl 1000 metrů. Necelých 10 km od ledovce se rozkládá krásné město Ramsau am Dachstein, které nabízí rozmanité ubytování a zároveň je nejlepším přístupovým bodem.

Nabídka nemovitostí v okolí ledovce Dachstein


zpět na seznam článků