Investování do nemovitostí

Jaká jsou rizika investování do nemovitostí v zahraničí?


Článek je umístěn v kategorii: Investování do nemovitostí

8. 11. 2013

Investování do zahraničních nemovitostí je v Česku stále oblíbenějším způsobem uložení peněz. Nabídka je široká a  ne všechny agentury, které nabízí zahraniční nemovitosti znají podmínky a prostředí v zemi, kde nemovitosti prodávají. To je zejména typické pro španělské nemovitosti, které v Čechách nabízí snad stovka realitních kanceláří. Většinou zde zaměstnanci ale ani nemluví španělsky a často ve Španělsku žádnou nemovitost nikdy neprodali. Tomu odpovídá i kvalita služeb.

Navíc takoví agenti mají tendenci klienty do investice nutit. V naší praxi jsme se již setkali s několika klienty, kteří byli takovou agenturou nuceni složit rezervační zálohu na nemovitost bez toho, že by podepsali jakoukoli smlouvu. Nejednou pak o zálohu přišli, protože se ukázalo, že s nemovitostí není vše v pořádku a buď sami od smlouvy odstoupili nebo jim banka na nemovitost neposkytla hypotéku.

Agentury také často nabízí právní servis zahrnutý do ceny nemovitosti. Jde zpravidla o nějaké obecné právní stanovisko nebo o interního právníka, který je placen prodejní agenturou, proto, aby byla nemovitost rychle prodána. Jeho stanovisko je samozřejmě vždy pozitivní a jeho cílem je, aby agentura dostala provizi. Proto doporučujeme všem klientům, aby použili buď právníka vlastního nebo sice doporučeného agenturou, ale jehož náklady budou hradit oni a právník vůči nim ponese zodpovědnost. Sice tyto služby obvykle stojí min. 1000 EUR, ale koupě nemovitosti je velké rozhodnutí a i menší klauzule ve smlouvě Vám do budoucna může hodně peněz ušetřit.

Další riziko, které je specifické při investování do nemovitosti v zahraničí je riziko změny měnového kurzu. Vzpomeňme si na konec roku 2013, kdy po rozhodnutí o intervenci ČNB se ze dne na den změnil kurz koruny z cca. 25 Kč za EUR na 27 Kč za EUR a podobný propad zaznamenala koruna i vůči dalším měnám. Pokud intervence centrální banky skončí je možné, že jednoho dne dojde k pohybu opačnému. Existují sice bankovní nástroje, které pomohou tato rizika krýt, ale jsou nákladné a pro malé investory těžko dostupné.  Nikdo nemá křišťálovou kouli a bohužel i předpovědi o vývoji měn bankovních analytiků se často mýlí. Právě proto je nejlepší investovat do silné měny, která se opírá o velkou ekonomikou a není vystavena jednorázovým politickým krokům jako česká koruna.

Zpět na Investiční nemovitosti


zpět na seznam článků