Magazín

Zahraniční nemovitosti po koronavirové pandémii


Článek je umístěn v kategorii:

1. 6. 2020

Poslední měsíce změnily svět a pandémie se dotkla většiny oblastní našeho života. V současné době dochází k rozvolňování a život se pomalu vrací k normálu. S otevíráním českých hranic a možností cestovat začíná mnoho lidí opět přemýšlet o možnosti koupě nemovitosti pro rekreační a/nebo investiční účely v zahraničí.

Jak ale koronavirová pandémie ovlivní trh evropských nemovitostí do budoucna? Evropský trh nemovitostí není jednotný a ne všechny země byly hospodářsky postiženy pandémií ve stejné míře. Mezi nejvíce poškozené země patří  Španělsko a Itálie, kde virus zaútočil nejdříve a jejichž ekonomiky pandémií a s ní spojenými opatřeními velmi trpěly. V obou zemích bude docházet k velkému tlaku na snižování cen. Španělský trh nemovitostí již zažil velký pokles cen v době bankovní krize v letech 2008-2012. V posledních letech ale ceny opět rostly a meziroční nárůsty zejména ve velkých městech a jejich okolí byly často dvouciferné. Španělsko je navíc, co se týče rekreačních nemovitostí, největším trhem v Evropě. Výstavba nových apartmánů a vil  byla v posledních 20 letech taková, že nabídka je téměř neomezená. Španělské banky navíc štědře nabízely hypotéky pro Španěly i cizince, kteří zde tyto byty a domy nakupují. Proto je španělský trh citlivější a můžeme očekávat velké plošné snižování cen. Španělé se také poučili z minulé krize a raději přistoupí na 10% slevu dnes, než aby s prodejem vyčkávali, až ceny klesnou o 30%. V Itálii půjdou ceny domů a bytů jistě také dolů, italský trh je ale méně flexibilní. Nabídka nemovitostí v přímořských a dalších atraktivních rekreačních oblastech je kvůli stavebním a krajinářským omezením a nepříliš velkému hypotéčnímu entusiasmu zdejších bank  celkem stabilní. Atraktivní nemovitosti jsou také často v rukou zámožnějších rodin, které je vlastní po desetiletí a nebudou se jich ani v budoucnu zbavovat pod cenou. Proto je italský trh nemovitostí tradičně cenově stabilnější a ani v posledních hospodářsky pozitivnějších letech v Itálii ceny překotně nerostly. Pokud máte zájem koupit v Itálii nemovitost s velkou slevou nebo pod tržní cenou, je třeba více hledat, nemovitosti navštívit a o ceně jednat. Jistě i v Itálii bude více vlastníků, kteří se kvůli hospodářské recesi dostanou do problémů a budou ochotni přistoupit na větší slevy. Rozhodně to ale nebudou všichni. Podobná je i situace ve Francii.

Na druhou stranu další turisticky atraktivní země se s koronavirem vypořádaly celkem dobře. Chorvatsko nejen že je již v podstatě otevřeno našim turistům, ale zaznamenáváme i zájem Čechů o nemovitosti v Chorvatsku a klienti již teď  v červnu plánují inspekční cesty ke koupi. Ne všichni ale budou moci do Chorvatska tak jednoduše jako Češi a někteří zájemci se rozhodnou vyčkávat, a proto i zde budou přímořské vily a apartmány zlevňovat.

Dobré výsledky v boji s covidem zaznamenalo i Portugalsko. I sem se již vracejí zájemci o nemovitosti, kteří jsou navíc  často motivováni různými daňovými výhodami. Oblast Algarve je tradičně nejvíce navštěvována Brity. Ti ale kvůli domácím problémům letos moc cestovat nebudou, a tudíž i v Portugalsku budou jistě dobré příležitosti ke koupi.

Asi nejméně se koronavirová pandémie dotkne cen rekreačních nemovitostí v Alpách a u jezer. Rakousko bylo na počátku jedním z center epidemie, ale dnes již zde ekonomika funguje v podstatě normálně. Stavební firmy jsou zvyklé pracovat velmi rychle, aby využily mírného letního počasí a v podstatě všichni developeři našich projektů pokračují zdárně a podle plánu ve stavbě. Rakousko má velmi přísné podmínky pro výstavbu rekreačních nemovitostí, zejména spolkové země Tyrolsko a Salzbursko, a proto je zde chronický nedostatek apartmánů v blízkosti sjezdovek. Nelze tedy očekávat, že nějak výrazně zlevní. Čeští kupující se navíc v Rakousku cítí jako doma. Naši kupující v Rakousku znají zdejší oblasti lépe než klienti, kteří kupují u moře. Proto se nám i v době uzavřených hranic podařilo uzavřít několik obchodů.

Jak už bylo uvedeno, oslabené hospodářství jihoevropských zemí určitě bude přispívat k tlaku na snižování cen. Tento tlak se ale projeví různě u různých druhů nemovitostí. Snižování cen bude dozajista vyšší u realit, které jsou tuctové a nevyznačují se polohou ani architekturou. Na druhou stranu nemovitosti, které jsou dlouhodobě nedostatkové, typicky např. tzv. první linie u pláže nebo třeba rakouské horské nemovitosti se statusem volnočasového bydlení, tj. bez povinnosti pronájmu najdou své kupce i bez přílišného snižování cen.

Dalším faktorem pro zvýšenou poptávku je dozajista i faktor investiční. Investoři, kteří si zažili velkou volatilitu trhů cenných papírů, komodit a měn v době pandémie ocení poměrnou stabilitu cen nemovitostí.  Evropská unie i vlády jednotlivých zemí navíc nyní v rámci různých záchranných ekonomických balíčků nalévají do ekonomik velké množství peněžních prostředků. Tím vyvolávají tlak na snižování hodnoty peněz, proti kterému se mnoho investorů a střadatelů bude bránit právě nákupem nemovitosti. Koupě nemovitosti v dobré lokalitě je jedním z nejlepších způsobů, jak uchovat a zvýšit hodnotu peněz.

Pro ty, kteří mají zájem koupi uskutečnit již nyní je pozitivní, že v nejbližších týdnech budou moci Češi po Evropě již téměř všude volně vycestovat.  Ve většině zemí také už probíhají prohlídky nemovitostí zcela normálně pracují i notářství a katastry. Zároveň je výhodou, že mnoho nemovitostí, které by jinak byly pronajaty, bude kvůli letošní slabší turistické sezóně neobsazeno a potenciální kupující si je budou moci prohlédnout.


zpět na seznam článků