Život v Itálii

Neobjevená Umbrie - zelené srdce Itálie a perla vnitrozemí


Článek je umístěn v kategorii: Život v Itálii

30. 4. 2019

Zelené srdce Itálie, nebo perla vnitrozemí bývá právem přezdíván region Umbrie ležící ve vnitrozemí mezi Toskánskem, krajem Le Marche a Laziem. Turisty často opomíjený a pro mnohé neznámý. A to je velká škoda. Přirovnání, které se k tomuto regionu vážou, si totiž Umbrie hravě obhájí. Bohatost lesů, hor a řek, kterými je tento region protkán, není zdaleka to jediné, co nabízí. Pojďte s námi objevit historická města typicky posazená na vrcholcích, malebné vesničky dosud nepostižené masovým turismem a kraj starověkých památek a legend. Říká se, že jakmile Umbrii navštívíte, už navždy tu necháte své srdce a budete se sem chtít stále vracet. Teď k tomu máte jedinečnou příležitost. Nemovitosti zde patří k levnějším, než v sousedním Toskánsku a krajina slibuje jedinečné zážitky i bez bezprostřední blízkosti moře. Místo něj nabízí panenskou přírodu, řeky, jezera a vodopády a neskutečně velkorysou koncentraci památek, které připomínají dávné kultury, jež se zde vystřídaly. Na rozdíl od sousedního Toskánska je Umbrie výrazně méně známá u zahraničních turistů, takže zde naleznete opravdový klid a pohodu. Region je přesto velmi dobře dostupný jak z jihu z Říma, tak z Florencie (obě cca 2 hodiny jízdy). Umbrie se skládá ze dvou provincií: Perugia a Terni. A obě mají co nabídnout.

     

     

František z Assisi a města protknutá historií

Assisi je dozajista jedním z nejkrásnějších míst v Umbrii nejen díky své náboženské důležitosti, ale také díky jedinečnému umístění v srdci typické umbrijské krajiny. Toto městečko je rodištěm světoznámého světce a slavným poutním místem ležícím na jihozápadním svahu Monte Subasio. Město ukrývá překrásný chrámový komplex zasvěcený sv. Františkovi a nádhernou Baziliku sv. Františka. Patří k nejvýznamnějším poutním místům v křesťanském světě. Proto se zde každoročně scházejí křesťané, aby uctili památku tohoto světce, který je zde i pohřben. Zajímavostí je, že od roku 1986 se zde pořádalo i několik mezináboženských setkání, kdy se sešli představitelé různých náboženství ke společným modlitbám.

   

Nedaleká Perugia patří k okouzlujícím místům s tisíciletou historií. Romanticky se rozpíná na výrazném vrcholu uprostřed záplavy zeleně, odkud hrdě shlíží do údolí. Perugia je centrem biskupství a také dvou univerzit a několika dalších škol. Její historické centrum je pěší zónou, ve které se potkávají studenti všech národností.  Zdejší univerzita je totiž místem, kde se setkávají všichni mezinárodní studenti mířící na školní rok na univerzitní program Erasmus kamkoli do Itálie, aby si zde osvojili italský jazyk a seznámili s italskou kulturou. Perugia patří k jedněm z 12 měst založenými Etrusky. Po nich tu zůstaly hradby, které město obkličují. Atmosféra města je prodchnuta uměním a památkami. Okolí historického náměstí je lemováno paláci a nejstaršími městskými budovami. Výraznou dominantou je zde gotický palác Palazzo dei Priori nebo také Palazzo Comunale, který slouží jako radnice. Býval nejen sídlem úředníků, ale také shromaždištěm cechů. Proto v něm najdete několik nádherných sálů zdobených freskami a galerii, ve které jsou vystaveny obrazy místních umělců. Má však i svoji temnou historii. Výstupky, patrné na zdech paláce, sloužily kdysi k napichování hlav odsouzenců, kteří byli vyhazování přímo z oken na ulici Via dei Priori. Přímo před palácem stojí úchvatná kašna Fontana Maggiore, jedna z dominant města a častý bod setkání místních i studentů. Kašna pocházející ze 13. století je složená ze dvou mramorových nádob a zdobená různými reliéfy a výjevy z Bible. Přímo za ní stojí Dóm, v němž jsou pohřbeni dva významní papežové, kteří zde zemřeli. Významných památek je zde vysoká koncentrace a člověk při pohledu na ně často ztrácí dech. Dokonalý den si můžete osladit polibky v podobě bonbonů Baci (polibek), které vyrábí místní továrna na čokoládu Perugina a patří prý k nejlepším v celé Itálii. Každý bonbon je zabalen ve stříbrném obalu s modrými hvězdičkami, a kromě čokolády ukrývá i lísteček s verši nebo citáty. Perugia je vůbec známá dlouhou tradicí výroby čokolády. Počínaje od roku 1993 se zde také každoročně koná festival "EuroChocolate", jedna z nejvýznamnějších událostí ve světě čokolády, která přiláká až milion návštěvníků. Festival se většinou koná na podzim a po dobu 9 dnů můžete na náměstích Perugie obdivovat rozměrné sochy vytesané z čokolády, včetně čokoládového igloo postaveného z 3,600 kg čokoládových cihel, zastavit se v čokoládovém baru nebo ochutnat netradiční čokoládové pamlsky a likéry.

     

    

    

V okolí Perugie najdete i stará etruská pohřebiště, kouzelné zahrady Orto medievale nebo Orto botanico, nebo překrásná jezera jako je Trasimeno, nejdelší jezero v Itálii. Od Trasimenského jezera pak můžete ve stínu olivovníků dojít až do města Castiglione del Lago, které proslulo výrobou olivového oleje, nebo navštívit další z měst lemujících pobřeží jezera. Gubbio patří k nejstarším městům v Umbrii. Kdysi bývalo hlavním sídlem Umbrů, po nichž je pojmenován celý region. Kromě překrásných památek patří k dalším místům se stopou sv. Františka z Assisi, který zde konal zázraky. Každoročně se zde 15. května pořádá i závod se svícemi uctění tohoto světce. Na náměstí jsou pak svíce polévány vodou a nádoby roztříštěny. Jejich střepy si pak lidé odnášejí pro štěstí. Zhruba 300 m nad městem stojí prastarý klášter Sant´Ubaldo a pevnost Rocca. Spoleto je dalším hrdým městem, které se může pyšnit římským divadlem, okouzlující katedrálou, nebo pevností Rocca Albornoziana. Ať už navštívíte jakékoliv z těchto nebo mnoha dalších měst, můžeme vás ujistit, že historie a mystérium na vás dýchne v každém koutě tohoto výjimečného regionu.

    

Jezera, hory, řeky a vodopády

Umbrie je zasazena v krásné kulise tvořené Apeninami na východní straně a Středními Apeninami na jihovýchodě, kde se také nacházejí nejvyšší vrcholky. Nejnižším bodem je pak řeka Tibera. Apeninské pohoří je pestré, plné svěžesti, ostrých skalních hřebenů a travnatých ploch. Trasimenské jezero patří k hlavním turistickým lákadlům. Lemují jej stará městečka jako např. Magione se starým templářským hradem, nebo Tuoro sur Trasimeno, v jehož blízkosti se kdysi odehrála významná bitva, ve které v roce 1217 porazil kartaginský vůdce Hannibal na hlavu Římská vojska. Pro svou krásnou přírodu je region bohatý na přírodní parky. Hned u jezera se rozkládá Trasimenský park. Navštívit můžete ale i další v regionu. Colfiorito Park je nejmenším chráněným parkem a nabízí jedinečnou a zajímavou krajinu, starověké ruiny a památky a také velmi bohatou floru a faunu. Milovníky adrenalinu potěší Cucco Mount Park. Jeho kaňony a údolími prochází hustá síť turistických stezek, jsou zde cyklostezky pro horská kola a nadšeni budou i vyznavači canyonyngu a paraglidingu. Mezi historií a legendou, arktickými ledovými jezery, jedinečnou vegetací a mnoha stezkami je národní park Monti Sibilini mezinárodní destinací turistů a horolezců. Historické cesty protínají středověké vesnice a příjemné procházky vás seznámí s fascinující mozaikou života na venkově. Divoká příroda a magický svět vrcholů však můžete objevovat i skrze náročnější výlety, pro které jsou často požadovány zkušenosti, školení a vhodné vybavení. Mezi nejvyšší vrcholky patří Monte Vettore (2476 m), nebo Cima del Redentore (2 448 m) a Quarto S. Lorenzo (2 247 m).  Další parky, které zde můžete navštívit jsou S.T.I.N.A., Subasio Mount Park, River Nera Park a River Tiber Park. Na řece Velino, zhruba 8 km od města Terni se nachází úchvatné vodopády Cascata delle Marmore uměle vytvořené starověkými Římany. Jsou cca 165 metrů vysoké a patří tak k největším umělým vodopádům na světě. Sestup dolů s překrásnými vyhlídkami na vodopády je fantastický, výstup zpět na horu už stojí trochu námahy. Na trase je však řada odpočívadel, takže výlet se dá realizovat i s menšími dětmi. Projet tímto krajem a neudělat si půldenní výlet kolem vodopádů by byla škoda. Stejně jako nenavštívit tento kraj a nevidět bohatství, které nabízí na vlastní oči.

Naše nabídka nemovitostí v Umbrii.


zpět na seznam článků