Zajímavosti o zahraničních nemovitostech

Nemovitosti u moře


Článek je umístěn v kategorii: Nemovitosti v zahraničí

5. 6. 2014

Hledat nemovitosti v zahraničí

Domus Global nabízí nemovitosti u moře již několik let a v rámci naší činnosti se každodenně setkáváme s klienty, kteří mají zájem svůj vysněný dům nebo apartmán, kam budou v příštích letech jezdit za odpočinkem nebo se tam i odstěhují. Zde bychom rádi nabídli několik typů pro ty, kteří o investici teprve uvažují.

V jaké zemi a oblasti koupit?

  • Dostupnost

Při koupi je třeba si uvědomit, že se nejedná o výběr jednorázové dovolené, ale o investici do nemovitosti, kde budete vy a vaše rodina trávit více času, a to nejen v hlavní sezóně, ale i v dalších částech roku. Výhodou je proto vždy snadná dostupnost. Bohužel přímé linkové  lety do přímořských oblastích jsou z ČR poměrné omezené.  Výběr charterových letů se každé léto mění, nelze na něj proto při rozhodování o nemovitosti u moře pro dlouhodobé vlastnictví velmi spoléhat. Jsou i místa, kam lze za den dojet z ČR autem, např. Benátsko v severní Itálii

  • Klima a teploty vody

Je dobré si dopředu zjistit, jaké jsou celoroční teploty ovzduší a vody v oblasti. Nedávno jsme měli klientku, která koupila dům v jižní Francii a nyní se ho snaží prodat a koupit raději v Itálii. Bylo tam krásně, ale protože kupovali v zimě nevyzkoušeli si koupání v moři. To je bohužel této části Francie dost studené kvůli chladným proudům z Pyrenejí. Podobné je to i s oblastí jižního Španělska. Slavná Costa del Sol je sice jen pár kilometrů od Afriky, ale kvůli studeným proudům z Atlantiku, zde voda v červnu může mít 16 stupňů. Naopak oblasti na sever odtud (Costa Almeria, Costa Blanca) mají teplejší moře po celý rok.

Jaký typ nemovitosti?

Vzhledem k tomu, že se zřejmě jedná o Vaši druhou (třetí, čtvrtou...) nemovitost, je třeba pečlivě zvážit zda máte dostatek prostředků, času a trpělivosti se o údržbu takové nemovitosti u pláže starat. Domy a vily potřebují obvykle více údržby a i jejich pojištění bývá dražší. Na druhou stranu, poskytují více soukromí ve vlastní zahradě často i s vlastním bazénem. Toto soukromí je ale vykoupeno i nižší bezpečností v době, kdy nebudete přítomni. Dobrým kompromisem proto může být  dům u moře v urbanizaci nebo kondominiu, které je střežené a udržované, ale zároveň vám poskytne větší soukromí než apartmán.

V jaké vzdálenosti od moře?

Další otázkou, kterou je třeba řešit je vzdálenost od pláže. Na Vaší každoroční dovolené si jistě přejete být u moře co nejblíže. Je tomu tak ale i u permanentního bydlení? Nemovitosti přímo u pláže jsou nejen dražší, ale nachází se zpravidla v rušné zóně. O pláž se také nejspíš budete muset dělit, jelikož soukromé pláže v Evropě skoro neexistují. A na rozdíl od krátké dovolené se asi nebude chtít koupat každý den. Pokud ano, nepostačí  k tomu vlastní vyhřívaný bazén? Na druhou stranu výhledu na modré moře si budete moci užívat po celý rok. Na druhou stranu nemovitosti přímo u moře se obvykle lépe prodávají, protože jich je méně a poptávka větší.

Napadají Vás i další otázky. Neváhejte nás kontaktovat. Velmi dobře přímořské oblasti známe a rádi Vám poradíme.


zpět na seznam článků