Zajímavosti o zahraničních nemovitostech

Současná situace na realitních trzích v Evropě


Článek je umístěn v kategorii: Nemovitosti v zahraničí

1. 9. 2012

Náš zářijový newsletter přichází spolu s uvedením naší nové a rozšířené webové stránky. Proto jsme se rozhodli začít s přehledem situace na nejvýznamnějších realitních trzích v Evropě. Doufáme, že Vám tento článek pomůže při rozhodování o Vaší příští investici do nemovitostí.

Hospodářská situace v Evropě – pozitivní signály

Ačkoli světová hospodářská krize pokračuje, globální hrubý domácí produkt se dále zvyšoval i v první polovině roku 2012 především díky ekonomickému růstu v rozvojových zemích a posílení ekonomiky USA. Evropu lze z ekonomického hlediska rozdělit na dva bloky zemí:

  • Země severní a střední Evropy (zejména Skandinávie, Německo a Rakousko) stale vykazují slušné hospodářské výsledky a růst HDP.

  • Země tzv. periférie (Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie) bojují s poklesem ekonomiky, způsobeným škrty státních výdajů s cílem snížit rozpočtový deficit.

Hospodářský výhled se ale během letošního léta začal zlepšovat a je výrazně lepší než tomu bylo před rokem. Důkazem toho je i růst evropských akciových trhů. Hlavním motorem pro tato pozitivní očekávání je posílení jednoty představitelů evropských zemí a Evropské Centrální Banky, kteří poprvé potvrdili, že hodlají udělat “cokoli je třeba”, aby udrželi a posílili euro.

To bylo trhy interpretováno jako signál, že Evropská Centrální Banka je konečně připravena začít tisknout eura, pokud to bude nutné k pomoci evropským zemím, které se ocitly v nouzi. Tento postoj zřejmě povede k nárůstu cen aktiv v Evropě – čili trhy začínají anticipovat zvýšení cen evropských akcií, realit, komodit a dalších aktiv.

Ceny nemovitostí v Evropě – výrazné rozdíly v cenách realit mezi zeměmi a dokonce i regiony

Ceny nemovitostí obvykle zaostávají několik měsíců za vývojem ekonomiky. To je v současnosti například případ Spojených států, kde podle všech indikátorů ceny realit konečně přestaly klesat v roce 2012. Ceny nemovitostí ve Spojených státech dnes zase rostou, poprvé od roku 2007.  

V západní Evropě je situace jiná v každé zemi, podobně jako je tomu s ekonomikou:

  • Německo: Po dvou letech velkých nárůstů, ceny realit zaznamenaly mírnější zvýšení v první polovině roku 2012 . Hlavním důvodem pro růst cen nemovitostí v Německu i v době krize v eurozóně je jeho status přístavu bezpečných investic. Stejně jako vždy v historii investoři  investovali do nemovitostí v období hospodářských krizí, protože reality mají lepší schopnost uchovat cenu než akcie a další nástroje finančního trhu.

  • Spojené království:  Stejně jako HDP, ceny realit zůstaly na národní úrovni stabilní. A stejně jako HDP, ceny dále rostly rychlým tempem zejména v Londýně (nemovitosti v centru Londýna zaznamenaly nárůst téměř o 10%.  V přepočtu na eura a koruny byl tento nárůst ještě výraznější vzhledem k velké revalvaci britské libry vůči oběma měnám. Ceny nemovitostí v nejvyhledávanějších londýnských čtvrtích jsou dnes o 20 -25 %  vyšší než jejich nejnižší úroveň v období krize v roce 2009. Důvod pro toto zdražení je, že Londýn je jedním z mála opravdu globálních trhů realit – boháči a investoři z Evropy, blízkého východu, Ruska, Číny a dalších zemí zde investují velké sumy peněz, protože vědí, že poptávka po centru Londýna bude vždy vysoká.

  • Francie: Nárůst cen realit se začal snižovat na začátku roku 2012 . Ceny francouzských realit jsou na historickém maximu a udržet úroveň růstu z minulých let bude zřejmě neúnosné. Investoři navíc očekávají, vláda Francoise Hollanda bude legislativou tento růst brzdit.

  • Itálie: Na národní úrovni ceny v Itálii zůstávají poměrně stabilní. Ačkoli ceny nemovitostí v některých oblastech jsou stale ještě pod historicky nejvyššími hodnotami (slevy o 30%  nejsou výjimečné na některé starší nemovitosti), ceny ve vyhledávaných oblastech jako jsou jezera na severu Itálie a nejoblíbenější letoviska u moře zůstávají velmi stabilní. Ekonomické balíčky přijaté Montiho vládou pomohli k uklidnění obav trhu o hospodářskou situaci Itálie a zájemci o nemovitosti a investoři se vracejí do tradičně nejoblíbenějších lokalit (Lago Como, Toskánsko, Sardinie) a I do nových destinací v Puglii a Kalábrii.

  • Španělsko: Španělsko je zemí, kde došlo k nejvyšším poklesům cen realit. Ceny jsou dnes v průměru o 32% nižší než na svém vrcholu v roce 2008. Díky tomuto výraznému oslabení, ceny se dnes pohybují na rozumnější úrovni v poměru ke mzdám. Průměrná cena je dnes okolo 1800 euro za metr čtvereční, což je téměř polovina ceny ve Francii. Realitní sektor je stale důležitou součástí španělské ekonomiky a vláda schválila v roce 2012 několik významných opatření na jeho podporu. Více informací naleznete v sekci věnované Španělsku. Obecný konsenzus je, že v některých oblastech a segmentech budou ceny i v dalších letech klesat (např. Starší byty na okraji velkých měst, novostavby, které jsou daleko od nejbližšího města a infrastruktury). Na druhou stranu ale, mnoho kvalitních nemovitostí v žádaných oblastech je dnes k mání za dobrou cenu a nabízí se zde proto příležitost k dlouhodobé investici(např. 100 m2 nových bytů v blízkosti pobřeží za cenu nižší než 200,000 euro, centrum Madridu a Barcelony a Valencie, kde ceny pozvolna začnou zase růst).

  • Rakousko: Rakousko se vyhnulo vlně spekulací na realitním trhu díky legislativním restrikcím na nové stavební projekty, limitům pro nákup nemovitostí cizinci a resistentní ekonomice.  Ceny si zde udržely mírný, ale stabilní růst v minulých 5 letech a rok 2012nebyl výjimkou. Ačkoli ceny v horských resortech jsou na historicky vysokých hodnotách, cena 3,000 – 5,000 euro za m2, za kterou lze I dnes pořídit reality primo u lyžařských vleků je stale polovinou toho, co byste zaplatili za podobnou nemovitost ve Francii nebo Švýcarsku. Proto se očekává, že tyto nemovitosti budou I nadále růst o 5% ročně.

  • Portugalsko: Portugalsko je třetím největším trhem druhého bydlení v Evropě po Francii a Španělsku.   Zájemce o reality přitahuje k Portugalsku nejen krásné pobřeží, levné životní náklady a přátelští Portugalci, ale i nejnižší průměrná cena za metr čtvereční v západní Evropě (1100 euro). Ceny dále mírně klesaly i v první polovině roku 2012, ale od té doby, co došlo ke zmírnění obav o portugalskou ekonomiku, zahraniční kupující v čele s milovníky golfu se začali vracet na portugalský realitní trh.

Závěr

Na podkladě těchto informací, kdy koupit nemovitost v zahraničí? Je teď ta vhodná chvíle pro investici do zahraničních realit? Obecně vzato, konstantní nárůst kupní síly českých domácností po roce 1990 v kombinaci s nižšími cenami realit v cizině v posledních 3-4 letech jsou hlavními faktory, v jejichž důsledku jsou dnes zahraniční reality pro Čechy dostupnější než kdykoli v minulých 60 letech. S výjimkou několika lokalit (např. některé lyžařské oblasti v Rakousku nebo vybrané velmi zlevněné reality na španělském pobřeží), bude podle našeho názoru obtížné dosáhnout dvoumístného zhodnocení ceny nemovitosti v krátkém období. Každopádně je ale současná situace dobrou příležitostí pro zájemce o rekreační nemovitost na horách nebo u moře nebo pro ty,  kteří hledají dlouhodobou solidní investici, díky nejisté situaci na realitním trhu a nezvykle velkému výběru kvalitních objektů. 

Rádi bychom uzavřeli tento newsletter přáním poděkováním všem, kteří navštívili naše nové webové stránky, které nabízí mnoho užitečných informací a zajímavých nabídek.


zpět na seznam článků