Daně a další náklady při koupi nemovitosti v Chorvatsku

Daně a další náklady při koupi nemovitosti v Chorvatsku

Při koupi nemovitosti v Chorvatsku je třeba počítat s následujícími výdaji, které při převodu platí kupující:

• správní poplatky, kolky, registrace (v řádech stovek euro, cca 200 EUR)

• daň z převodu nemovitosti je 3% z kupní ceny a je povinen ji platit kupující. Po ověření kupní smlouvy notář automaticky zasílá informaci Finanční správě, která následně vypočte výši daně a zašle rozhodnutí na adresu kupujícího. Ten je povinen do 15 dnů od obdržení rozhodnutí daň zaplatit. Správce daně dává možnost daň z převodu nemovitosti zaplatit ve 24 splátkách s úrokovou sazbou, která aktuálně činí 5,75%.

• prodávající platí daň z převodu nemovitosti v případě, že nemovitost do dvou let prodá za vyšší cenu než ji koupil. V tomto případě daň činí 24% z výše rozdílu mezi kupní a prodejní cenou nemovitosti.

• daň z převodu nemovitosti se neplatí, pokud kupující kupuje nemovitost od společnosti, která je povinna zaplatit DPH

• provize RK je 3% plus DPH nebo minimálně 4000 EUR

• je doporučeno vzít si chorvatského právníka, který pracuje pro kupujícího a vše detailně překontroluje. Jeho honorář se pohybuje okolo 1-1,5% plus DPH z kupní ceny

• v Chorvatsku se neplatí roční daň z nemovitosti jako je tomu v ČR, pokud je nemovitost určená k bydlení. Daň z nemovitosti se platí pouze u rekreačních a komerčních nemovitostí. Nicméně neexistuje povinnost trvalého přihlášení do objektu k bydlení. To, jakým způsobem využíváte nemovitost nemění její charakter, pokud je určena pro bydlení.

Platby se provádí v současnosti v kunách. Od 1.1.2023 začíná v Chorvatsku platit euro.

   

   

Další otázky ohledně koupě nemovitosti v Chorvatsku

Naše nabídka nemovitostí v Chorvatsku

Kontaktujte nás