Zajímavosti o zahraničních nemovitostech

Chorvatsko v novém roce vstoupilo do Schengenu. Do země můžete cestovat bez kontrol!


Článek je umístěn v kategorii: Nemovitosti v zahraničí, Investování do nemovitostí, Život v Chorvatsku

16. 1. 2023

Od začátku tohoto roku můžete dojet do Chorvatska bez hraničních kontrol. Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup této země s necelými 4 miliony obyvateli do schengenského prostoru. Od 1. ledna 2023 tak lidé nebudou muset absolvovat kontroly na hranicích se Slovinskem a Maďarskem, což významně zrychlí dopravu zejména v době letních prázdninových kolon. Kontrolám se vyhnou i lidé přijíždějící z jiných zemí Schengenu po moři. U letecké dopravy poslední kontroly odpadnou ke konci března 2023. To jistě zkvalitní nejen pobyt turistům, ale i zájemcům o koupi nemovitosti v Chorvatsku.

  

   Byty a domy u moře v Chorvatsku na prodej

    

Schengenský prostor, tedy prostor bez kontrol vnitřních hranic, v němž se mohou jeho obyvatelé volně pohybovat zahrnuje v současnosti 27 zemí. První dohoda Belgie, Lucemburska, Německa, Francie a Nizozemska pochází již z roku 1985. Česká republika je součástí tohoto prostoru od roku 2007.

   

Podle předběžných odhadů má být letošní letní sezóna stejně dobrá jako ta minulá. Vstup do schengenského prostoru a zrychlení pohybu na hranicích (zhruba o hodinu až dvě) by mělo mít za následek i zkvalitnění cestovního ruchu. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko z velké části závislé a v této oblasti je zaměstnána až desetina zaměstnanců celé země.

   

Společně se vstupem do Schengenu bylo v zemi nově zavedeno i euro. Na mincích v hodnotě 10, 20 a 50 eurocentů se objevuje známý vynálezce Nikola Tesla. Na jedno a dvoueurové minci pak mapa Chorvatska. Nejmenší mince 1, 2 a 5 eurocentů budou mít na sobě slovanské písmo hlaholici. Společným prvkem pro všechny mince chorvatského eura bude šachovnice z chorvatského státního znaku. Podle rozhodnutí ministrů financí EU se současné chorvatské platidlo kuna smění za euro v kurzu 7,5345 ku jedné. Mince kuny je potřeba vyměnit maximálně do tří let od zavedení eura.

   

    Apartmán přímo u moře v Šibeniku

   

    

     


zpět na seznam článků