Španělský realitní trh

Zlepšení situace na realitním trhu ve Španělsku


Článek je umístěn v kategorii: Španělský realitní trh

9. 11. 2012

Zájem cizinců o španělské reality stoupá

V posledních letech byl španělský trh nemovitostí v médiích většinou prezentován v negativním světle jako jedna z nejdůležitějších příčin současných hospodářských problémů země.  Podle nejnovějších dat španělského národního statistického ústavu, průměrná cena realit ve Španělsku poklesla již o téměř 40% od dosažení rekordu v roce 2007. Avšak v posledních měsících přichází ze španělského pobřeží, které bylo tradičně v oblibě cizinců, také pozitivní zprávy.

Vypadá to, že sem přichází nova vlna zahraničních zájemců o nemovitosti, které přitahují zejména výrazně snížené ceny. Kupující ze Skandinávie, Francie, Německa, Belgie a Ruska chtějí využít poklesu cen španělských nemovitostí. Díky těmto slevám jsou dnes apartmány a domy ve Španělsku zase konkurenceschopné ve srovnání s drive levnějšími nemovitostmi v ostatních středomořských zemích jako Řecko nebo Chorvatsko. Navíc oproti těmto zemím  Španělsko nabízí lepší infrastrukturu, lepší kvalitu nemovitostí, jasnější právní rámec a teplejší klima.  Podle článku v deníku El Pais, v některých částech Španělska jako například na jihu devadesát procent všech nemovitostí prodaných v posledním roce bylo prodáno cizincům. Z tohoto důvodu se realitní trh v některých částech jižního Španělska začíná zotavovat. Některé obce jako například půvabný Benahavis v blízkosti Marbelly, kde prodej nemovitostí vzrostl o 219%, zažívají velký příliv zahraničních kupujích.

Tito noví investoři do španělských nemovitostí kupují většinou za hotové bez hypotéky, což snižuje možnost dalšího krachu na trhu. Využívají také současné daňové zvýhodnění, které skončí s koncem roku 2012. Španělská vláda snížila DPH na nové nemovitosti na pouhá 4% a také snížila daň z výnosů z kapitálové investice na polovinu.

Investiční výhled pro španělské reality

Vydrží tato nova vlna zájmu I v příštích měsících a jaký vliv bude mít na ceny nemovitostí v jižním Španělsku?

Pro obyvatele severní a střední Evropy, kteří se chtějí přestěhovat nebo odejít na důchod do teplého Španělska nabízí současná situace skvělou příležitost vybrat si nemovitost za dobrou cenu z široké nabídky. Skutečnost, že se zahraniční zájemci vracejí bude zřejmě znamenat, že již neuvidíme další výrazné poklesy cen a investice do španělských nemovitostí bude bezpečnější. Navíc španělská vláda přišla s dalším incentive pro zahraniční kupující. Nabízí španělské občanství každému, kdo investuje do realit ve Španělsku vice než 160 000 EUR. Toto opatření se zaměřuje především na zájemce ze zemí mimo Evropskou Unii – hlavně na bohaté Číňany, Rusy, Araby a Američany, kteří tím získají nejen novou nemovitost, ale i možnost volně se pohybovat a pracovat v Evropě.

Co se týče cen, ve Španělsku je stale velké množství neprodaných nemovitostí na španělském pobřeží a ostrovech, takže ani tento nový příliv zájmu nezpůsobí rapidní nárůst cen. Ale asi take nebude tak jednoduché najít nemovitosti se slevou větší než 50% jako dosud.


zpět na seznam článků