Zajímavosti o zahraničních nemovitostech

Velké fondy investují do nemovitostí v Evropě


Článek je umístěn v kategorii: Nemovitosti v zahraničí

14. 3. 2013

Realitní investice jsou čím dal tím oblíbenější mezi mezinárodními investičními a penzijními fondy, včetně tzv. fondů suverénů (sovereign wealth funds), které investují veřejné prostředky bohatých zemí.


Tyto velké instituce, které spravuji majetky v řádu stovek miliard dolarů investovali tradičně především do vládních obligací s vysokým ratingem a akcií významných firem. Vzhledem k problémům na mezinárodním trhu vládních dluhopisů a výraznému poklesu výnosu cenných papírů hledají tito velcí investoři jiné druhy aktiv, která zajistí stabilní výnosy bez výrazně vyšších rizik a právě trh nemovitostí dnes nabízí mnoho takových příležitostí.

Vládni obligace Spojených státu, Německa dnes přináší roční výnos okolo 1.5% v porovnáni s bezpečnými realitními projekty, které vynáší 3-6%. Příkladem může byt největší světový investor norský vládní fond Norges, který začal investovat do realit teprve v roce 2010 a podle údajů Wall Street Journal již investoval do 6.7 miliard dolarů a plánuje tuto investici zvýšit tak, aby v roce 2020 dosáhla 5% z celkové sumy 690 miliard dolarů investičního portfolia. Další velcí investoři na světových finančních trzích také zvýšili svou aktivitu na realitním trhu. Investoři mají zájem jak o komerční reality, tak i o rezidenční projekty.  Mnoho z nich se soustředí na evropský realitní trh, který následkem ekonomické krize nabízí výborné příležitosti nejen pro výnos z nájmu, ale i pro zhodnocení kapitálu. Norges již investoval na 11 realitních trzích v Evropě a významné jsou např. i investice čínské vlády prostřednictvím Gingko Tree Investment Ltd. a malajského penzijního fondu Employees Providént Fund, který byl součásti konsorcia, které koupilo známou londýnskou historickou elektrárnu Battersea Power Station za 400 milionu liber a plánuje ji přestavět na luxusní byty.

Tato nova poptávka po nemovitostech jistě podpoří postupné zotavování evropského realitního trhu a přispěje ke zhodnocení všech i menších realitních investic.

Investice do nemovitostí v Evropě


zpět na seznam článků