Život v Itálii

Val di Fiemme – místo kulinářských potěšení a outdoorových aktivit


Článek je umístěn v kategorii: Život v Itálii

19. 5. 2019

       

        

Pokud jste za posledních 10 let navštívili Dolomity, pravděpodobně jste si všimli výrazného nárůstu zahraničních návštěvníků. I když v minulosti tento čarokrásný kraj navštěvovali hlavně Italové a Němci, v současné době se situace rapidně změnila a kulturní mix zde zahrnuje národnosti z celého světa. Lyžařská oblast Superski v Dolomitech patří k největším v Itálii a možná i v celé Evropě. Díky kombinovanému skipasu tak můžete navštívit místní slavnou atrakci Sella Ronda včetně průjezdu skrze světoznámé středisko Val Gardena (nástupní místo Campittelo je vzdáleno z oblasti Fiemme cca 30 km). Dalšími výhodami je snadná dostupnost z Čech (619 km), vysoký počet slunečných dnů, příjemné klima a přijatelné ceny. Odměnou vám budou úchvatné panoramatické výhledy, delikátní pokrmy a nezapomenutelná atmosféra. A to vše za rozumné ceny přijatelné i pro Čechy. Oblastí, která láká nejvíce návštěvníků, jsou 4 plně propojená lyžařská střediska v okolí masivu Sella: Val Gardena, Val di Fassa, Arabba a Alta Badia. Pokud vás lákají lyžařské a snowboardové sjezdovky s nejmodernější infrastrukturou, nebo hledáte opravdu klidné místo daleko od reality všedních dnů, podívejte se s námi do dalších lyžařských středisek, na která se vztahuje skipas Dolomiti Superski. Ponořte se na chvilku do světa přírodních krás, starých tradic, silné historie a gurmánského ráje a možná i na dálku pocítíte esenci chutí, vůní a pohostinnosti, kterou tato oblast vyzařuje.

  

      

   

Nejlepším místem pro začátek našeho putování je čarokrásné údolí Val di Fiemme. Tato oblast skutečně ztělesňuje autentickou pohostinnost Dolomit. Na rozdíl od některých dalších částí Dolomit se zde stále drží typická italská atmosféra, kdy nikdo nikam nespěchá a svět se točí podle své vlastní osy. Je to místo, kde si můžete vychutnávat místní panoramata z teras horských chat a plně se ponořit do světa horských velikánů, aniž by vás kdokoliv rušil. Údolí obklopuje přírodní park Trudner Horn na západě, a pohoří Latemar a Schwarzhorn na severu. Na východě je ohraničeno masivem Pale di San Martino a Paneveggio – nedotčeným přírodním pokladem a zároveň nejkrásnější přírodní rezervací v Evropě. Krajinu lemují mohutné štíty skal, mezi nimiž vedou cesty k svěžím loukám, pastvinám a malebným alpským vesnicím. 

Pokud sem vyrazíte na jaře nebo v létě, nabídne vám tato oblast překrásné vysokohorské túry, o kterých budete ještě dlouho snít za dlouhých zimních večerů. Údolí je skutečným rájem pro horolezce a turisty s neuvěřitelně malebnou přírodou a množstvím zajímavostí. Celkem je zde 126 turistických tras a 28 dálkových turistických tras. Mezi nejoblíbenější patří túra k věži Pisa Lodge - 9 km dlouhá okružní trasa začíná v Pampeagu. Velmi oblíbená je i o něco delší, ale méně náročná túra nad jezery Lusia poskytující nezapomenutelný výhled na alpská jezera. Další populární pěší túry do velkolepě umístěné Valjolet Refuge a RifugioRe Alberto začínají v sousední Pozza di Fassa, ale jsou snadno dostupné i z Val di Fiemme. Určitě byste si neměli nechat ujít ani překrásné moderní lázně QC, které navazují na tradici císařských římských lázní. Stejně jako tehdy, i dnes je jejich hlavním smyslem nejen potěcha těla a duše, ale i setkávání se v areálu lázní jakožto středisku společenského dění.

   

     

     

Jste-li milovníci říše sněhu a ledu, určitě navštivte tento kraj v zimě. S prvními sněhovými vločkami se krajina přemění na dokonalou alpskou pohádkovou scenérii a nabízí zcela odlišnou tvář plnou dobrodružství. Údolí je opravdovým potěšením pro lyžaře a snowboardisty, začátečníky i pokročilé. Val di Fiemme zahrnuje 5 lyžařských areálů: Alpe Cermis (přístupné z Cavalese), Latemar (přístupné z Predazzo, Pampeago a Obereggen), )Alpe Lusia (přístup z Bellamonte nebo Moena), Passo Rolle a Oclini. 

Dohromady se jedná o 112 km sjezdovek s vyváženým mixem obtížnosti – 37 km modrých, 58 km červených a 17 km černých sjezdovek s celkem 45 vleky. Pokud jde o skipasy, máte k dispozici 3 možnosti: Skipas Val di Fiemme / Obereggen, dále nový skipas "Silver Valley" zahrnující nedaleký Val di Fassa, oblasti San Martino di Castrozza a San Pellegrino nebo plné Dolomity nebo do třetice Skipas Superski.

Obtěžují vás přeplněné sjezdovky a přeplněné restaurace horských chat? I v tomto ohledu vás Val di Fiemme příjemně překvapí. V kombinaci s rozmanitými terény a přenádhernými panoramaty tak budete mít pocit, že jste se ocitli ve skutečném lyžařském ráji. 

   

       

    
Ať už přijedete kdykoliv, určitě doporučujeme vyhradit si chvilku i na objevování místní kulinářské scény. Kuchyně Dolomit je specifická v různých kombinacích chutí a forem, pro něž jsou vždy základem vynikající místní ingredience. Ať už vyzkoušíte rustikální horské chaty s hutnými, vydatnými jídly nebo dáte přednost dobrému jídlu a ochutnávkám molekulární kuchyně vyráběné světově uznávanými kuchaři, budete okouzleni a s prázdným břichem odsud rozhodně neodejdete. Turistické stezky a svahy jsou posety tradičními zařízeními, která nabízejí lahodné a cenově dostupné místní produkty. Místní gastronomie má své kořeny ve staré farmářské kuchyni, kdy bylo k dispozici jen málo ingrediencí. V dávných dobách byly totiž odlehlé vesničky v Dolomitech odříznuty od zbytku Itálie, a tak jim nezbylo než se spolehnout na vlastní soběstačnost. Díky kreativitě a pracovitosti lidí vznikly tímto způsobem dnešní tradiční ingredience jako jsou například „Canederli“ - pečené knedlíky ochucené sýrem nebo šunkou, které patří k nejvýraznějším pokrmům ztělesňujícím jednoduchého, ale lahodného ducha místní kuchyně. O tom, že kreativita místních lidí byla velmi nápaditá, svědčí další pokrmy včetně spätzlí, sladkého kaiserschmarrnu (císařský trhanec), nebo casiunzei - dýňových raviolů s ricottou a rozpuštěným máslem. Mnoho pokrmů je zdobeno jedlými alpskými květy a už jen pohled na ně způsobuje vizuální extázi. Pokud můžeme doporučit, pro opravdu jedinečný gastronomický zážitek zkuste 15-ti chodové ochutnávkové menu v restauraci El Molin v Cavalese, kde šéfkuchař Alessandro Gilmozzi čaruje s některými neobvyklými ingrediencemi, jako jsou například lišejníky a kombinuje staré pozapomenuté recepty s moderními technikami vaření. 

A pokud zde již budete, určitě nevynechejte prohlídku města. Začít můžete v krásném historickém centru s místními řemeslnými obchůdky a pokračovat třeba kolem hřbitovního kostela a farnosti Di Santa Maria Assunta (Nanebevzetí Panny Marie) do rozlehlého farního parku Parco della Pieve. Zde se pod staletou lípou nachází kamenný stůl dokola obklopený kamennými lavicemi, tzv. „Banco della ragione“ - lavice pravdy. Právě zde zdejší vikář kdysi vykonával spravedlnost. V Palazzo della Magnifica jsou uchovány historické dokumenty sahající až do 11. století, které se týkají dosud existujícího společenství „Magnifica Comunità di Fiemme“. Toto sdružení několika obcí funguje dodnes a stará se o správu bohatých lesů v údolí. Dalším místním divem je nedaleký vodopád Cavalese v dolní části toku Val Moena se sto let starým stromem „Pezo del Gazolin“. Ale nejen památkami je město zajímavé. Cavalese hostí i řadu mezinárodních sportovních akcí, včetně Marcialongy, slavného běžeckého maratonu.

  

      

   

Na světě je jen málo míst, která ještě připomínají ráj. Jak vidíte, údolí Val di Fiemme se tomuto pojmenování přibližuje. Nabízí neuvěřitelnou škálu dobrodružných a kulinářských zážitků, na které se nikdy nezapomíná. Nádherná příroda, rozmanité terény, nespočet horských tras a skvělé jídlo s dotekem historie doplňují úžasné scenérie a ceny přátelské k peněženkám.

      


zpět na seznam článků