Investování do nemovitostí

Úspěšné omezování výskytu koronaviru v Rakousku a rozvolňování opatření


Článek je umístěn v kategorii: Investování do nemovitostí, Život v Rakousku

20. 4. 2020

Situace v Rakousku ohledně Covidu-19 se dále stabilizuje. K 20.dubnu bylo provedeno 179 243 testů, z toho bylo identifikováno 14 749 nakažených a v souvislosti s nemocí zemřelo 452 lidí. Počet zemřelých za den vyvrcholil 8.dubna, kdy zemřelo 30 osob a od té doby toto číslo postupně klesá. S narůstající mírou uzdravených se také snižuje počet aktuálně nemocných - ten vyvrcholil 3.dubna, kdy bylo 9 334 aktivních případů a nyní se pohybuje okolo 3 800 případů. Ze spolkových zemí bylo nejvíce nakažených zaznamenáno v Tyrolsku, zatímco ve Štýrsku a ve Vídni zemřelo nejvíce nakažených.  

Rakouská vláda reagovala na výskyt coronaviru velmi rychle a již 16. března nařídila uzavření obchodů, omezení většiny aktivit a práci z domova. K testování byly hned od počátku výskytu nákazy používány mobilní testovací jednotky a testy prováděny u podezřelých případů přímo doma tak, aby se co nejvíce zamezilo rozšíření viru. Kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče je stále vysoká a i při vyvrcholení počtu nakažených na počátku dubna  z ní zbývala asi třetina neobsazená.  Nedošlo ani k využití nově vybudovaných nemocnic v kongresových centrech a koncertních prostorech.

Díky stabilnímu vývoji situace Rakousko přistoupilo po necelém měsíci jako jedna z prvních zemí v Evropě k postupnému uvolňování bezpečnostních opatření spojených s coronavirem. K 14.dubnu bylo povoleno otevření obchodů s plochou pod 400m2. Dále byla otevřena hobby centra, zahradní centra, automyčky, autoservisy, cykloservisy, prodejny stavebního materiálu a železářství. Všude platí omezení otevírací doby od 7.40 do 19 hodin a musí být dodržován limit 20m2 plochy na zákazníka , jinak se majitel obchodu vystavuje pokutě až 3 600 eur. Ve všech obchodech, veřejné a taxi dopravě je povinnost nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje. Byly také znovu otevřeny parky. 

Jestli pozitivní vývoj a úbytek nově nakažených budou dále pokračovat, v květnu by mělo k dalšímu uvolnění restriktivních opatření s otevřením kadeřnictví, dalších parků a obchodů. 

Co se týče cestování, rakouská velvyslanectví a konzuláty v současnosti nevystavují víza. Od 10.dubna zavedlo Rakousko při příjezdu z České republiky přechodně opět hraniční kontroly. Od 14. dubna rovněž platí při příjezdu ze zahraničí do Rakouska povinnost předložit lékařské potvrzení o bezinfekčnosti (negativní test na SARS-CoV-2). Potvrzení nesmí být starší než 4 dny. Pro rakouské státní občany a osoby s přechodným bydlištěm nebo s běžným pobytem v Rakousku zase platí 14-denní domácí karanténa s vlastní kontrolou. Je povolen jednak průjezd/tranzit Rakouskem bez zastavení, pracovní pohyb přeshraničních pracovníků/pendlerů, nákladní doprava a komerční doprava a repatriační jízdy.


zpět na seznam článků