Italský realitní trh

Prodej nemovitostí v Itálii zahraničním kupujícím roste


Článek je umístěn v kategorii: Italský realitní trh

15. 5. 201

I  když v Itálii nedošlo k velké realitní krizi, které poskytla Španělsko a částečně i Portugalsko po roce 2007, vývoj cen nemovitostí zde v posledních letech nebyl příznivý. Je to dáno především těžkou domácí hospodářskou situací a obtížností získat hypotéku u místních bank, které doplácí na vysoké úrokové diferenciály na kapitálových trzích.

Italové proto nemovitosti moc nekupují. To se projevilo v poklesu cen, který je samozřejmě nejvíce patrný u nemovitostí tradičně kupovaných jako hlavní a trvalé bydliště běžných pracujících Italů. Mělo to ale dopad i na trh rekreačních nemovitostí. Domy a byty u moře v Toskánsku, Liguirii, Kalábrii a Puglii totiž kromě movitých cizinců kupovali často italští obyvatelé ze severu a z velkých měst. Tráví zde pak rodinné dovolené i víkendy. Proto i ceny nemovitostí na pobřeží začaly klesat a podobně jako tomu bylo před několika lety ve Španělsku i v Itálii začíná být po dlouhé době velký výběr zajímavých nemovitostí na prodej. Vily u moře v první linii lze dnes získat i za 250 000 EUR stejně tak jako domy v nových komplexech u pláže.

Této situace využívají cizinci. Nová studie ukazuje, že počet transakcí zahraničních kupujících na italském realitním trhu vzrostl loni o 14% na celkovou hodnotu 2,1 miliard euro. Nejvíce zahraničních kupujících (40%) byli Němci. Pro Němce je Itáli po Španělsku a Rakousku třetí nejoblíbenější zemí pro koupi nemovitosti v cizině. Skvělá dostupnost z Německa je jen dalším pozitivem při rozhodování, kde ve Středozemí dům na důchod či prázdninový apartmán koupit. Dalšími velkými skupinami byli Britové a Rusové. Většina zahraničních kupujících považuje Itálii za bezpečnou investici, která se sice nemusí několikanásobně zhodnocovat každý rok, ale která ochrání úspory na důchod před inflačními tlaky.


zpět na seznam článků