Španělský realitní trh

Povolení k pobytu při koupi nemovitosti ve Španělsku pro Rusy, Číňany a další národnosti


Článek je umístěn v kategorii: Španělský realitní trh, Koupě nemovitosti ve Španělsku

30. 9. 2013

Dlouho očekávaný zákon o podnikání a internacionalizaci byl dne 29.9.2013 konečně schválen španělskou vládou a parlamentem.  Tato nová norma se týká širokého spektra záležitostí, ale do mezinárodního povědomí se dostala zejména svými články o automatickém poskytnutí trvalého pobytu investorům, kteří investují buď 2 milióny EUR do španělských vládních obligací, milión EUR do akcií španělských firem, milion EUR na účet u španělské banky nebo 500 000 EUR do nemovitosti ve Španělsku bez hypotéky.

Zejména poslední kritérium vyvolalo vlnu zájmu. Mnoho občanů zemí mimo Evropskou Unii toto považuje za velmi zajímavou možnost, jak lidově řečeno zabít dvě mouchy jednou ranou - získat povolení k pobytu nejen ve Španělsku, ale i volný pohyb po celé schengenské zóně, a zároveň prázdninový dům nebo byt, kde mohou trávit chvíle se svou rodinou. Zákon nevyžaduje, aby tito investoři v nemovitosti trávili většinu roku. V podstatě, mimo první poznávací cesty do Španělska, už do své nemovitosti vůbec nemusí jezdit. Jediné, co zákon, dále vyžaduje, aby tito investoři měli prostředky k pobytu a zdravotní pojištění.

Co tento zákon znamená pro praxi španělského realitního trhu? Určitě pomůže a mohl by dokonce přinést i určitý zvrat, zejména v přímořských oblastech. Hlavně movití Rusové totiž mají velký zájem. Nejsou ale jediní - zajímavé je to i pro Číňany a další Asiaty, Američany a vůbec cizince, kteří chtějí žít v Evropské Unii. Narozdíl od Řecka, které podobnou legislativu schválilo už před časem a kde trvalý pobyt zatím získalo na základě koupě nemovitosti asi 20 cizinců, ve Španělsku bude zájem určitě větší. Zejména bohatí Rusové a Ukrajinci si už oblíbili pobřeží Costa del Sol v okolí známé Marbelly, ale ruské billboardy lemují i Costa Blancu a Costa Bravu. Je to určitě další v sérii dobrých zpráv pro španělský realitní trh.

Domus Global pracuje s předními právními firmami ve Španělsku a s klienty ze zemí mimo EU, zejména z Ruska při koupi nemovitostí a získání trvalého povolení k pobytu. V případě zájmu nás, prosím, kontaktujte, pro další informace.


zpět na seznam článků