Španělský realitní trh

Pokles cen nemovitostí ve Španělsku se v lednu po třech letech zastavil


Článek je umístěn v kategorii: Španělský realitní trh

6. 2. 2013

Podle dat univerzity IESE a portálu Fotocasa se pokles cen nemovitostí ve Španělsku poprvé po 36 po sobě následujících měsících zastavil letos v lednu. Průměrná cena 1 metru čvterečního byla 1891 euro v prosinci a 1890 euro v lednu. V Madridu ceny dokonce vzrostly o 0.3% na 2965 euro a v regionu Murcie, který zahrnuje i pobřeží Costa Calida a jih Costa Blanca, o celé 1%.

Ačkoli je tento růst definitivně pozitivním signálem, nelze z něj ještě vyvozovat, že se pokles cen zcela zastavil.  Ceny nemovitosti na španělském pobřeží jsou dnes na úrovni roku 2002 a to znamená, že klesly o zhruba 50%.  Výhledově proto ale už neočekáváme další velké propady. Jeden z našich dlouhodobých partnerů hlásí 74% narůst prodeje na Costa del Sol a téměř 20% narůst v ostatních oblastech.

Jedním z hlavních faktorů je i rostoucí počet zahraničních zájemců o španělské reality. Národnost, která zaznamenala největší nárůst v koupi nemovitostí ve Španělsku jsou Švédové (až o 300%) a ostatní Skandinávci. Dalšími velkými zájemci jsou Britové. Podle průzkumu OGC je Španělsko spolu s Francií stále nejoblíbenějším místem pro nákup zahraničních realit pro občany Velké Británie a 24% těch, kteří se pro koupi rozhodnou, hledá nemovitost ve Španělsku.

Pokud španělská vláda přijme v listopadu oznámená opatření o udělení dlouhodobého pobytu těm, kteří na realitním trhu v zemi utratí více než 160000 Euro, přibude jistě i zájemců z Ruska a Číny.


zpět na seznam článků