Koupě nemovitosti ve Španělsku

Pět chyb při koupi nemovitosti ve Španělsku


Článek je umístěn v kategorii: Koupě nemovitosti ve Španělsku

4. 1. 2014

Stále více Čechů využívá poklesu cen nemovitostí ve Španělsku ke koupi rekreačního domu nebo bytu na španělském pobřeží. Ne vždy jsou ale se svou koupí spokojeni. Španělské reality dnes totiž nabízí stovky českých realitních kanceláří, jejichž makléři často ve Španělsku ani nebyli. Jejich jediným cílem je prodat něco, ze své, často omezené, nabídky. Kromě poměrně málo kvalifikované, pomoci při koupi si za svou pozdější nespokojenost mohou často i kupující sami. Je totiž velmi obvyklé, že i přes všechny dobře míněné rady, upřednostňují kvantitu nad kvalitou. Čili za své peníze chtějí dostat, co největší nemovitost bez ohledu na její faktický a právní stav a mnoho dalších faktorů, které později mohou velmi znepříjemnit její užívání. Jaké jsou tedy nejčastější chyby při koupi nemovitosti ve Španělsku.

1. Neznalost oblasti a lokality

Naprostá většina Čechů kupuje v jižní části Costa Blanca v okolí města Torrevieja a na Costa Calida. Je to zejména proto, že zde se situuje velká většina nabídek českých kanceláří a ceny jsou zde nízké. Tato oblast má sice teplé klima po celý rok, ale okolní laguny (jezera) přispívají k velké vlhkosti. To je nepříjemné zejména pro starší lidi a alergiky. Často se jim jejich onemocnění ve Španělsku zhorší a znemožní dlouhodobý pobyt. Je pro ně lepší koupit v jižnější a sušší oblasti Costa Almería. Ceny jsou tam obdobné, ale klima v zimě příjemnější.

Pro mladší generace, které chtějí trávit ve Španělsku zejména letní prázdniny je zase  výhodnější koupit v okolí Barcelony, která nabízí každodenní přímé lety z Prahy a je proto lehce dostupná i s malými dětmi. Pokud tedy máte v ČR stálou práci, zamyslete se před koupí nad tím, v jaké lokalitě budete trávit více času a nemovitost tak více užijete.

2. Podcenění faktického stavu a orientace nemovitosti

Češi často kupují starší nemovitosti. Ačkoli to nemusí být nutně na škodu, je nutné si uvědomit, že stavební standardy jsou ve Španělsku jiné než u nás. Navíc při jakékoli, byť i menší úpravě si budete muset poradit s místními řemeslníky, se kterými je domluva o technických detailech často téměř nemožná. Technický stav je také důležitý, pokud budete žádat o hypotéku. Známe případ, kdy kupující zaplatil nevratnou rezervaci za nemovitost, a banka mu pak nedala hypotéku vzhledem ke špatnému stavu domu. Proto, pokud nechcete mít do budoucna těžkou hlavu, zamyslete se nad koupí nové nemovitosti. Rozdíl mezi cenami novostaveb a starší zástavby je ve Španělsku nižší než u nás. Orientace nemovitosti je neméně důležitá. Klientka, která koupila byt orientovaný na sever, byla v létě nadšená. V zimě se jí ale kvůli vlhkosti a zimě zhoršilo astma.

3. Nevěnování pozornosti právnímu stavu nemovitosti a právním otázkám převodu vlastnictví

Za právní pomoc při koupi se ve Španělsku často zaplatí 1-2% ceny reality. Tato pomoc je ale nutná. Typickou chybou je přizvání "kamaráda právníka z Dobříše", který si smlouvu přečte a kupující tak ušetří za právní služby ve Španělsku. Španělské právo je totiž však než naše. Nejen, že český právník neodhalí úskalí španělské smlouvy ani nezkontroluje stav nemovitosti podle španělské dokumentace, ale může celé jednání zkomplikovat, protože bude např. požadovat dodání zbytečných klauzulí do smlouvy (např. klauzulí ohledně skutečností, které ve Španělsku pokrývá zákon).

4. Registrace nižší než kupní ceny

Toto je nejen nelegální, ale pro kupujícího málo výhodné. Pokud přistoupíte na to, že se registruje nižší cena, než jakou jste opravdu zaplatili ušetříte pár set na daních, ale v budoucnu Vás to možná bude stát tisíce. Pokud totiž cena nemovitosti vzroste, což je v horizontu více než 5 let pravděpodobné, budete ve Španělsku muset platit daň ze zhodnocení kapitálu.

5. Neuvědomění si budoucích nákladů nemovitosti

Vlastnictví nemovitosti s sebou přináší mnoho nákladů. Daň z nemovitosti, příspěvek kondominia, náklady na elektřinu, plyn a vodu. Sice ve Španělsku nebudete tolik topit, ale v létě si zase zapnete klimatizaci. Je třeba s těmito náklady počítat. V některých oblastech je možné nemovitost v sezóně pronajímat a část nebo i všechny tyto náklady se Vám vrátí. Je ale třeba vědět, kde koupit, aby bylo zařízení pronájmu jednoduché. Např. na Čechy oblíbené Costa Blanca je pronájem poměrně obtížný vzhledem k obrovskému množství nemovitostí, které se k pronájmu nabízí.

Toto jsou jen některé typické chyby, další by se i mnoho dalších. Vyberte si proto zkušenou a specializovanou realitní kancelář a poslouchejte jejich rady. Pokud máte 100 000 EUR, kupte raději dvoupokojový byt v žádané lokalitě než pětipokojovou vilu, u které po zimních deštích zjistíte, že je v záplavové oblasti. Kvalita je stejně důležitá jako kvantita.


zpět na seznam článků