Italský realitní trh

Objevujte Toskánsko s dětmi - tipy na rodinné výlety


Článek je umístěn v kategorii: Italský realitní trh, Život v Itálii

14. 4. 2019

Zvlněné, sluncem zalité kopce, silnice lemované cypřiši, prastará pitoreskní města na vrcholcích kopců, lány vinic a úrodných polí mezi nimiž se krčí starobylé venkovské statky a dlouhé písečné pláže omývané vlnami Tyrhénského moře. Tak by se dala charakterizovat krajina Toskánska. Ale nebyl by to úplný popis, kdybychom vynechali dlouhou historii sahající hluboko před náš letopočet, nespočet architektonických divů a památek ukrytých nejen ve městech, ale i ve volné přírodě, kde jejich ruiny pomalu zarůstají zelení. Kraj vína, historie i kultury.  A také kraj plný vůní, chutí a barev. Od České republiky ho dělí zhruba tisíc kilometrů. Cesta sem trvá jen pár hodin. Přesto jej české rodiny s dětmi trochu opomíjejí. Snad je to tím, že Toskánsko láká hlavně na dobré víno a historické památky, což jsou spíše objekty zájmu dospělých. Málokdo ale ví, že i pro děti je zde dost zábavy a atrakcí, ze kterých jim bude přecházet zrak. Vydejte se s námi poznat Toskánsko trochu jinak. Článek vás seznámí s atrakcemi a vyžitím pro děti, které nabízí tento jedinečný italský region.

   

Většina rodin s dětmi hledá ubytování poblíž moře, a přitom v blízkosti zajímavých památek, atrakcí a krásné přírody. Pokud mezi ně patříte i vy, určitě vás nadchne toskánská oblast Maremma v provincii Grosseto. Přímořské letovisko Marina di Grosseto je malebné městečko s krásnou promenádou lemující pobřeží. Najdete zde nejen všechny potřebné služby, ale i dlouhou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře. Ve nedalekém městě Grosseto se nachází Hallucinate Paintball Park, který ocení větší děti. Najdete ho nedaleko letiště v ulici Via Orcagna. Pokud zatoužíte po koupání v divoké přírodě, určitě navštivte panenskou pláž Marina di Alberese. Ačkoliv je často inzerována jako jedna z posledních opuštěných toskánských pláží, je dobré vyrazit hned brzy z rána.  Už zdálky vás digitální počítadlo upozorní, kolik se na přírodním parkovišti nachází volných míst. Pokud se sem ale dostanete, zaručujeme vám jedinečný koktejl křišťálově čisté vody a bělostného písku, jako vystřižený z katalogu. Za chladnějšího počasí se vyplatí výlet do lázní se sirnými prameny Saturnia. Jsou zcela zdarma a nabízejí jedinečný zážitek v podobě vodopádů a malých jezírek s teplou vodou, ve kterých se lze koupat i za chladnějšího počasí.

   

V okolí Grosseta se rozkládají hned dva vyhlášené aquaparky komplexu Acqua village. První je umístěn v 36 km vzdálené Follonice, která vyniká svou polohou přímo proti ostrovu Elba a dlouhými písečnými plážemi. Zde ti nejmenší ocení Magictrain Picci, vláček, který spojuje město s periférií, nebo zábavní park Bimbolandia. Větší děti nadchne místní Paintballové centrum. A pokud zatoužíte po troše kultury, najdete zde velmi pěkně uspořádané Muzeum železa a litiny, které je koncipované jako rodinné centrum pro návštěvníky všech věkových kategorií, zříceninu hradu Valli, jehož trosky se tyčí severně od města, anebo ruiny prastarého kláštera Pievaccia.

   

Druhý aquapark se nachází v neméně krásné provincii Livorno, v moderním letovisku Cecina, které na severu ohraničuje stejnojmenná řeka. Aquapark nabízí dva bazény a zhruba 10 tobogánů a skluzavek. A pokud by se vaše děti začaly nudit, zhruba 20 km odsud se rozkládá jeden z největších lunaparků v celé Itálii. Cavallino Matto (v překladu Bláznivý Koník) leží v borovém háji mezi pobřežím a obcí Donoratico. Tento park je v Toskánsku největším zábavním centrem, ve kterém najdete celou řadu parádních atrakcí: adrenalinové horské dráhy, pohyblivé loutky zvířat v místním safari, pirátskou loď i pirátskou bitvu, kterou můžete prožít na vlastní kůži. Nechybí ani kolotoče, klouzačky a houpačky. S porovnání s dalšími podobnými parky v Evropě, Cavallino Matto bývá poměrně klidný, takže rodiče se nemusí obávat žádných davů a dobrodružství si tak mohou vychutnat společně s dětmi. 

   

  

     

Pokud zamíříte směrem k Florencii do provincie Pisa, určitě stojí za zastávku Muzeum Piaggio v Pontedeře, které potěší hlavně kluky. Na 5 000 m2 je zde vystaveno více než 250 kusů automobilů a motocyklů včetně bohaté a obdivované kolekce Vespa.  Zhruba 30 km odsud se ukrývá další zajímavé muzeum. Pinocchio park s muzeem je plný her, hraček a zábavy, která pobaví i dospělé. Mezi největší atrakce patří gigantická verze slavné velryby, která spolkla slavného Geppeta a později i Pinocchia. Pokud vás neláká vydat se po stopách této italské pohádky, můžete z Pontedery zamířit do Calci. Jen pár kilometrů od města, na svahu Monte Pisano, se tyčí objekt starého kláštera, který ukrývá hned dvě muzea. Projít se můžete nádherným přírodovědným muzeem s akváriem, sochami dinosaurů, vycpanými zvířaty a kostrou velryby. Před Vánocemi zde bývá i překrásná výstava betlémů. Návštěva Národního muzea zase evokuje životní cestu mnichů a přibližuje jejich osamělý život plný odříkání, přísnosti a meditací. Zároveň můžete obdivovat majestátní architekturu a kostely s poutavými freskami v kontrastu s jednoduchými celami mnichů.

   

Necelých 70 km od Calci, v provincii Massa Carrara, se nachází Grotta del Vento. Spolu s Antro del Corchia tvoří nejrozsáhlejší a nejhlubší komplex jeskyní v Itálii. Dobrodružnou prohlídku ocení zejména starší děti. Navrch je zde příjemný chládek i v horkých letních dnech. Tato oblast zaobírá nejsevernější část Toskánska a je lemována vrcholky Apuánských Alp. Kromě jeskyní a hor nabízí krásné hrady a zámky, pevnosti, kostely a mramorové lomy. Navštívit můžete zábavnou motodráhu Pista Funnyland v Lerici, nádherném letovisku se starým hradem, anebo Oasi del cowboy v Montignosu. V tomto přírodním parku s dětským hřištěm pak můžete společně s vašimi dětmi vyzkoušet jízdu na koních, nebo v drožce.

  

      

    

Zvolíte-li svůj pobyt ve vnitrozemí, budete uchváceni nejen nádhernou přírodou, ale i širokou nabídkou památek. Sacro Bosco též Parco dei Mostri (v překladu Park nestvůr), je manýristický park ze 16. století, který se nachází v zalesněném údolí asi 2 km od města Bomarzo v provincii Viterbo.  Park je vyzdoben kamennými sochami mytologických bytostí a nestvůr, které si vaše děti zamilují. Drak, slon, želva, ale i zástupci římského božstva v čele se Saturnem nebo Neptunem působí giganticky, a přitom mírumilovně. Zhruba v polovině okruhu narazíte na Kerbera, rotundu a mausoleum. Rovnováhu můžete vyzkoušet v nakloněné věži a odvahu zase ve chřtánu etruské hlavy, která ukrývá volně přístupný oltář. Jen kousek od Bomarza stojí možná největší kamenný oltář objevený v Evropě. Pyramida připomínající slavné mayské stavby se nachází v Ciminském lese v oblasti Cagnemora v koridoru mezi městy Bomarzo a Vitorchiano. Les je v podstatě příjemným parkem, který je doslova protkán etruskými památkami. Není divu, tato oblast patřila Etruskům a ti zde po sobě zanechali řadu dech beroucích archeologických památek. Za návštěvu určitě stojí Tarquinia s muzeem pod širým nebem a řadou malovaných hrobek, nebo Cerveteri s městem mrtvých a kopulovitými hrobkami uspořádanými do ulic. Zchladit se můžete hned v několika přilehlých jezerech. Lago di Bolsena nabízí nejen příjemné koupání, ale i projížďku na loďkách. Lago di Vico je menším jezerem, které vyplňuje kráter sopky a nabízí krásné výhledy do krajiny. Na cestě do Říma pak leží Lago di Bracciano, které láká milovníky vodních sportů. Na jeho březích můžete obdivovat krásná městečka jako je Anguillara či Bracciano, nebo Muzeum vojenského letectva ve Vigna di Valle, které uchvátí kluky i děvčata.

      

Naše nabídka nemovitostí v Toskánsku a v Umbrii na prodej


zpět na seznam článků