Nový mega projekt v Tyrolsku: Propojení lyžařských středisek Pitztal a Ötztal


Článek je umístěn v kategorii: Život v Rakousku

17. 11. 2019

Největší lyžařský areál na ledovci a zároveň na světě má vzniknout v Tyrolsku propojením dvou lyžařských oblastí Pitztal – Ötztal. Projekt za 120 milionů EUR (3,3 miliardy korun) by měl být dokončen v roce 2026. Jedná se o gigantickou stavbu ve výšce 2 500 m.n.m, která by měla zahrnovat 3 nové lanovky, 64 hektarů lyžařských sjezdovek, 600 metrů dlouhý lyžařský tunel, novou vyasfaltovanou nádrž na vodu, zázemí pro zasněžování, restaurace a bary s kapacitou 1 600 osob a nové hotely za 60 milionů EUR, které by měly vzniknout v obou údolích. Plánované rozšíření lyžařského střediska sahá od Mittelbergu v Pitztalu přes Griestal po Linker Fernerkogl, jehož terény jsou díky územnímu rozhodnutí z roku 2005 zahrnuty do zóny určené pro rozvoj lyžařských terénů. 

   
Proti tomuto projektu ale protestují ochránci přírody. Aktivisté tvrdí, že kvůli plánovaným sjezdovkám bude třeba odvézt kolem 750 000 m³ zeminy a ledu, což nenávratně poškodí zdejší prostředí. Dále je k propojení obou středisek potřeba odstřelit asi 40 výškových metrů hory a odstranit velkou část ledovce. Po odbagrování této části o velikosti dvou fotbalových hřišť bude třeba zpevnit a vydláždit povrch pro vybudování základů provozní budovy lanovky a vyhloubit nádrže pro zasněžování. Pro stavbu horské stanice bude později odstřelen i blízký vrchol. Podle informací německého deníku Die Welt proti propojení obou středisek vznikla petice, kterou zatím podepsalo více než 100 000 lidí. Tvůrci projektu se ale brání, že se ve skutečnosti jedná jen o 0,6 % procenta ledovcové oblasti v St. Leonhardu a Söldenu a propojení středisek přinese do regionu pracovní místa a zisk. Navíc se jedná o oblast, kterou vláda zařadila do zóny určené pro rozvoj lyžařských terénů už v roce 2005. V současné době probíhá posouzení dopadů na životní prostředí. Jedna ze studií odhadla, že po dokončení projektu by mohlo být v regionu vytvořeno více než 400 nových pracovních míst. Kromě toho se očekává další přidaná hodnota, a to zhodnocení příjmů ve výši téměř 39 milionů EUR. Prospěch by to přineslo nejen cestovnímu ruchu a všem ostatním průmyslovým odvětvím, ale i majitelům realit, kteří by se dočkali slibného zhodnocení svých nemovitostí ve formě zisku z turistického pronájmu. Slyšení o posouzení dopadů na životní prostředí se bude konat na konci listopadu 2019. 

    
Projekt vytvoření lyžařského ráje se světovým prvenstvím, co se velikosti týče, je dnes žhavým předmětem vášnivých diskuzí mezi provozovateli lanovek a ochránci přírody. Plány k rozšíření a propojení lyžařského areálu Pitztal-Ötztal byly poprvé předloženy už v květnu 2016. Údajně z důvodu nezbytného doplnění neúplných projektových dokumentů ze strany provozovatelů bylo v květnu 2019 zahájeno posuzování vlivů na životní prostředí. Podle tvůrců projektu jeho realizaci nic nebrání. Pokud tedy dojde k jeho uskutečnění, mohli by se zde prohánět první nadšenci už za 6 let.

A co pro ně tvůrci projektu konkrétně chystají?

  • propojení obou lyžařských středisek
  • 64 ha nových sjezdovek, z toho 58 ha na ledovcích 
  • 3 nové lanovky 
  • nové třípodlažní centrum lanovky s užitnou plochou 1 500 m2
  • 600 metrů dlouhý a 7 m široký lyžařský tunel
  • restaurace a bary s kapacitou 1 600 osob
  • nové hotely s kapacitou 600 lůžek
  • více než čtyři kilometry stezek a cest

Naše nabídka nemovitostí v této oblasti. 


zpět na seznam článků