Francouzský realitní trh

Kupují cizinci nemovitosti ve Francii?


Článek je umístěn v kategorii: Francouzský realitní trh

16. 5. 2014

Podle výzkumu zveřejněného společností  BNP Paribas International Buyers kupovali cizinci ve Francii v minulém roce méně domů než v předchozích letech. Hodnota domů, které zahraniční kupci nabyli, se nicméně zvýšila. 

Například v roce 2012 bylo cizinci ve Francii realizováno 10 663 realitních transakcí. Toto číslo představuje pokles o přibližně 29,3%. Hodnota realit, které cizinci touto koupí získali, se zvýšila asio 5,3%, což v průměru představuje 384 000 euro. Trh s nemovitostmi zaznamenal pokles o více než 1 miliardu eur ve srovnání s rokem 2011. Snížila se nejen cena za nemovitost, ale i objem nabídek k prodeji, respektive objem realizovaných prodejů.

Nejaktivnějšími kupci z řad cizinců jsou ve Francii Britové, kteří představují asi 19,1% veškerých transakcí. Podíl transakcí, které učinili i přesto klesl za poslední rok o 31%. Britové nejraději jezdí do oblasti Poitou-Charentes, nacházející se na západě Francii a vynikající především výborným vínem a překrásnou přírodou. Tento region mají v oblibě i další zahraniční kupci - Belgičané (16,4%). Realitní transakce realizované Belgičany klesly v loňském roce o 21%. Za zmínku stojí, že podíl výnosu z prodeje vzrostl v tomto regionu o 4%. Následují Italové, kteří představují asi 15,4% z celkového počtu zahraničních kupců.  Ve srovnání s rokem 2011, počet realizovaných transakcí tímto národem poklesl o 41%.

Nejdynamičtějšími kupci jsou v posledních letech Rusové, kteří loni tvořili 4,6% trhu, a jimi realizované transakce vzrostly o 27% za poslední dva roky. Z výzkumu dále vyplývá, že právě Rusové disponují nejvyšším průměrným rozpočtem, mohou si tedy dovolit domy, které v průměru stojí více než 700,000 eur. Rusové nejraději míří na Azurové pobřeží a do Paříže, kde jsou nemovitosti nejdražší.

Nejoblíbenějšími regiony pro nákup nemovitostí zůstávají ve Francii i nadále Provence-Alpes-Côte d’Azur (PACA), Rhône-Alpes a Île-de-France. Nejvyšší ceny si stabilně drží právě poslední zmíněný region zahrnující i hlavní město Paříž s aglomerací. Této lokalitě se vyhnul zásadní pokles cen, který potkal zbylé regiony.

I zájem Čechů o francouzské nemovitosti v posledních letech roste, i když je stále menší než o reality v bližších lokalitách (Itálie, Chorvatsko).


zpět na seznam článků