Zajímavosti o zahraničních nemovitostech

Koronavirus v Rakousku


Článek je umístěn v kategorii: Nemovitosti v zahraničí, Investování do nemovitostí, Rakouský realitní trh, Život v Rakousku

1. 4. 2020

Rakousko patří v současné době k 15 nejvíce postiženým zemím koronavirem na světě. První případ zde byl identifikován již 24.února.  V zemi, kde bylo k 1.dubnu 2020 provedeno přes 55 800 testů, bylo identifikováno 10 668 případů nakažení koronavirem a zemřelo zde 150 lidí. Nejpostiženější spolkovou zemí je Tyrolsko, kde je 2452 nakažených. Tyrolsko přímo sousedí s velmi postiženými regiony Itálie, ale i zde došlo k mnoha případům komunitní nákazy (o tom více zde). Nákaza je ale rozšířená ve všech spolkových zemích: Horní Rakousy vykazují 1729 případů, Dolní Rakousy 1687, hlavní město Vídeň 1547, Štýrsko 1125, Salzbursko 976, Vorarlbersko 671. Nejmenší promořenost je zřejmě v Korutanech, kde bylo odhaleno jen 293 případů a v Burgenlandu se 188 nemocnými.

Rakousko v boji s koronavirem přijalo velmi přísná opatření.  Jde především o uzavření škol, školek, univerzit, veřejných institucí, hotelů a ubytovacích zařízení,  galerií a muzeí, ale hlavně  všech restaurací, barů a kaváren. Je zakázáno pořádání jakýchkoli shromáždění, veletrhů a kulturních akcí. Návštěvy nemocnic byly výrazně omezeny.  Obchody kromě supermarketů, lékáren, drogerií, pošt a bank byly také uzavřeny.

Na veřejnosti se nesmí scházet více než 5 lidí. Vycházení z domova vůbec je velmi omezeno a povoleno pouze za účelem cesty do práce, za opatřením zásadních životních potřeb (např. nákup potravin, cesty do nemocnice), výletů do přírody a cest za účelem péče a pomoci osobám se zvýšenými riziky (např. nákup pro seniory).

Při jakékoli pracovní či jiné činnosti musí být minimální vzdálenost mezi osobami 1 metr. Tento týden byla navíc zavedena povinnost nosit při nákupu v supermarketu na obličeji roušku. Roušky budou v supermarketech vydávány.

Tato opatření budou platit nejméně do Velikonoc a pak je možné uvolnění.

Některé oblasti byly dány do karantény a téměř úplně uzavřeny. Jde především o 297 tyrolských obcí včetně např. lyžaři oblíbeného Söldenu či koronou neslavně proslulého Ischglu. I mnoho známých lyžařských středisek v ostatních spolkových zemích podléhá karanténě. Ve Vorarlbersku je to například exkluzivní resort Lech, v Salzbursku zase u Čechů velmi oblíbené Zell am See, Flachau, Altenmarkt, Saalbach, a tři obce v Gasteinském údolí – Bad Gastein, Bad Hofgastein a Dorfgastein.

Počet nakažených koronavirem v Rakousku

zdroj: Worldometer 1.4.2020

I když je stále ještě brzy, máme již první náznaky, že opatření proti šíření nákazy jsou úspěšná. Již dnes existují první indikace, že míra šíření nákazy se zpomaluje a že křivka nově pozitivních případů se zplošťuje.  V Rakousku je navíc prováděno poměrně hodně testů a testovací kapacity se stále zvyšují.

To napovídá tomu, že Rakousko vyjde z boje s koronavirem úspěšněji a s menším počtem obětí na životech než většina ostatních evropských zemí. Rakousko má také velmi dobře připravené zdravotnictví.  Dle studie OECD je v Rakousku je 28,9 intenzivních lůžek na 100 000 obyvatel, to je hned druhý nejvyšší počet po Německu a více než čtyřnásobek počtu v Itálii. Tyto kapacity nejsou ani při téměř 16 000 potvrzených nakažených zaplněny. Např. v nejpostiženějším Tyrolsku byla k 1.4. zaplněna asi jen polovina lůžek intenzivní péče. V případě nutnosti je již také naplánováno  několik „polních nemocnic“. Rakousko si tedy může dovolit používat své v současné situaci přebytečné kapacity a pomoci i hůře postiženým okolním státům. Pacienti s onemocněním Covid-19 jsou přiváženi přes hranice ze severoitalského regionu Südtirol. Letadlo s nemocnými z Francie přistálo zase ve Vídni.

Rakousko také podobně jako ostatní evropské země uplatňuje ale nejen opatření v oblasti veřejného zdraví, ale také i v ekonomice , která je přísným omezením hospodářských aktivit velmi postižena. Rakouská schválila balíček opatření v celkové výši 38 miliard euro. Jde zejména o ochranu pracovních míst, protože nezaměstnanost je jedním z největších rizik. Byl zaveden tzv.kurzarbeit. dále byla zavedena opatření v oblasti půjček a překlenovacích záruk k podpoře likvidity celé ekonomiky. Speciální balíček byl připraven pro oblast turistiky a gastronomie, sektor, který je v půvabné alpské zemi významnější než jinde. Ministerstvo financí také umožnilo pozdější splácení daní a záloh na ně.

Jak to teď vypadá v Rakousku se sektorem stavebnictví a nemovitostí?  Naše firma je díky své činnosti ve stálém kontaktu s mnoha developery, stavebními firmami a realitními kancelářemi.  Naši partneři samozřejmě berou nastalou situaci velmi vážně. Zároveň je však patrné, že udělají vše pro to, aby stavby a realitní obchody pokračovaly dle plánů a byly co nejméně ovlivněny přijatými opatřeními. Stavební práce nebyly zakázány, jen je třeba dodržovat metrovou vzdálenost. Firmy proto přijaly opatření pro ochranu svých zaměstnanců a  většina pokračuje alespoň částečně v práci. Většina developerů, kteří plánovali započít se stavbou nových projektů na jaře od svých plánů zatím neustoupila. Většina těchto projektů je již stejně z větší části nebo úplně vyprodána.  Také notářské a advokátní kanceláře, stejně jako i realitní firmy pracovní činnost neomezily. Pracuje se samozřejmě více z domova, toto ale není v těchto profesích nijak náročné. V současné době tedy neočekáváme nějaká výraznější zdržení.


zpět na seznam článků