Koupě nemovitosti v Itálii

Jak koupit nemovitost v Benátsku – Jesolo, Caorle, Bibione a Lignano


Článek je umístěn v kategorii: Koupě nemovitosti v Itálii

16. 7. 2019

Benátsko je jedno z nejoblíbenějších míst mezi Čechy, kteří zvažují koupi nemovitosti v Itálii. Výhody jsou nesporné: krátká dojezdová vzdálenost z Prahy (800 km), Brna (735 km) nebo Plzně (830 km). Region Benátska je dostupný i pravidelnou leteckou dopravou, létají sem přímé spoje z Prahy. V blízké dojezdové vzdálenosti najdete Dolomity, jezero Lago di Garda a samozřejmě překrásné Benátky, zde naleznete dostatek vyžití všeho druhu. Příjemné chvilky si můžete užít i na některém z golfových hřišť. To vše jsou důvody, které Čechy lákají ke koupi nemovitosti právě tady. Navíc jsou zde ceny skoro poloviční oproti Ligurii a Toskánsku. Poměrně levné jsou i restaurace, obchody a další vyžití. Většina klientů kupuje v Jesolu, Caorle, Bibione a Lignanu.

Jesolo je v podstatě středně velké město, největší ze všech středisek. Je vhodné pro toho, kdo vyhledává městský život, chce se sem přestěhovat celoročně nebo je milovníkem nočního života, kterého zde najdete určitě nejvíc. Toto město možná není tak vhodné pro rodiny s dětmi jako ostatní střediska s bariéry na pláži. Ve městě je ale známé akvárium Sealife. Klidnější a přírodně krásnější je přilehlá část Cavallino Treporti, malý poloostrov s krásnými plážemi a krajinou.

Caorle je malé městečko s velmi pěkným, barevným historickým centrem, půvabnou lagunou, přímořskou promenádou a poněkud klidnějším rázem než ostatní střediska. Najdete zde aquapark Aquafollie se 150 m dlouhým tobogánem. Porto Santa Margherita a Duna Verde jsou v podstatě přímořskými předměstími.

   

    

    

Bibione lze rozdělit na dvě části - Bibione centrum a Bibione Pineda. Centrum je živé, trochu chaotické se spoustou zábavy i lunaparkem. Bibione Pineda je naopak krásná, klidná předměstská čtvrť, která je ponořená do zeleně. Pláž se zde nezaplní ani v hlavní sezóně v srpnu. Najdete zde také známé lázně Bibione Thermae.

Lignano již technicky není v Benátsku, ale ve vedlejším regionu Friuli Venezia Giulia. Nejživější je část Lignano Sabbiadoro. Lignano Pineta a Lignano Riviera patří ke klidnějším místům. V Lignanu najdete aquaparky Aquasplash a Gulliverlandia, zábavní parky Parco Junior a I Gommosi a zoo.

Klienti, kteří zde kupují nemovitosti, jsou obvykle lidé, kteří sem jezdí každoročně už několik desítek let. Zjistí, že než vydávat desetitisíce za hotelové ubytování, je lepší si koupit vlastní. Takový byt nebo domek v Benátsku totiž můžete velmi výhodně přes léto pronajmout, a tím nejen pokrýt náklady, ale i trochu obohatit rodinný rozpočet.

Typ nemovitostí, které se prodávají, je všech střediscích podobný. Výjimku tvoří jen Jesolo, které je větší a kde je poměrně více klasických městských činžovních domů s byty, které se ale velkému zájmu od zahraničních kupujících netěší. Turisticky zajímavé nemovitosti lze rozdělit to tří typů.

Nejluxusnější jsou samostatné vily, jejich ceny se dle polohy, velikosti a stavu obvykle pohybují od 0,5 do 1,5mln EUR. Většina zájemců o koupi se ale soustřeďuje na dvě levnější kategorie – řadové domky (ceny okolo 150 -300 000 EUR) a apartmány (ceny okolo 150 000 EUR). Obojí se velmi často nachází v kondominiích s bazénem a společnými zahradami, někdy mají i menší vlastní zahrádky. Většinou mají tyto nemovitosti velký obývací pokoj s rozkládacím sofa, 1-2 ložnice, výjimečně i tři.  

Za kondominium se platí měsíční poplatky, obvykle okolo 100-200 EUR. Dalšími náklady jsou každoroční daň z nemovitosti obvykle v řádech několika set euro a dále náklady na elektřinu, vodu, případně plyn. Ty závisí na spotřebě, ale obecně lze říci, že spotřebitelské ceny jsou asi o 25% vyšší než u nás.

    

    

    

Koupě v tomto regionu je sezónní. Vzhledem k tomu, že v létě, tj. od června do září, se velká většina bytů a domků v této oblasti pronajímá, může to znamenat problémy s prohlídkami. Pokud se prohlídku vůbec podaří zajistit, tak bývá často krátká a poměrně hektická v nemovitosti, která se právě uklízí nebo se tam zrovna vyskytují turisté nebo jejich věci. Také místní realitní kanceláře, které obvykle fungují zároveň jako zprostředkovatelé turistického pronájmu, nemají v létě pro samou práci s turisty mnoho času věnovat se zájemcům o koupi nemovitosti. Většina notářství, která jsou pro koupi zásadní, jsou navíc celý srpen zavřená.  Proto je lepší soustředit prohlídky nemovitostí a celý kupní proces mimo toto období. V září přichází na trh mnoho nového, protože Italové se často rozhodnou prodat nemovitost poté, co si v ní užili poslední letní sezónu, a rovněž v lednu, kdy bývá koupě součástí novoročních předsevzetí.

Samotný kupní proces může probíhat různým způsobem. Obvykle jde o uzavření předběžné smlouvy a pak konečné smlouvy o koupi a prodeji právě na notářství. Vzhledem k tomu, že nemovitosti jsou z velké většiny v rámci kondominií a neposkytují velké možnosti pro stavební změny, bývají na rozdíl od zbytku Itálie urbanisticky v pořádku. Notář dohlídne na splacení případných hypoték a dalších dluhů.

Náklady na koupi jsou obvykle okolo 10% ceny, ceny jsou k jednání a často je možné dojednat slevu. Ceny nemovitostí v této oblasti byly v posledních 5 letech stabilní, ale celosvětová konjunktura již dorazila i do Itálie a v posledním roce zaznamenáváme menší nárůst. Například Porto Santa Margherita je obvykle o něco levnější, ale jinak lze říci, že ceny jsou podobné a záleží spíše na konkrétní nemovitosti.

Při koupi je určitě dobré se obrátit na odborníky, abyste vyhnuli různým nepříjemnostem. Domus Global poskytuje asistenci v rámci celé koupě, pomoc při jednání s prodávajícím, překlady zdarma a doprovod na notářství - to vše za stejnou provizi, jakou by jinak kupující platil místní realitní kanceláři.

Nabídka nemovitostí k prodeji v Caorle, Bibione a Lignanu


zpět na seznam článků