Italský realitní trh

Výrazné oživení na italském trhu s nemovitostmi


Článek je umístěn v kategorii: Italský realitní trh

27. 3. 2015

V pátek 5.3. vydal italský finanční úřad svůj pravidelný oběžník o stavu trhu realit v Itálii, který tentokrát přinesl pozitivní zprávy.  Po sedmi letech začal italský realitní trh opět růst. Poprvé od začátku poklesu v roce 2007 nastal v posledním  čtvrtletí  roku 2014 obrat a počet prodaných nemovitostí vzrost o 5,5% a celoročně za rok 2014 o 1,8%. Také pokles cen se postupně zastavuje a poslední data mluví o nízkém meziročním poklesu okolo 0,8% v posledním čtvrtletí roku 2014.  Situace se liší v různých částech Itálie. Bohatší sever  a střední  Itálie zaznamenávají větší nárůst počtu transakcí a lepší vývoj cen. Dobře si vedou především regiony Ligurie a Benátska.

Tento pozitivní trend je u atraktivních realit patrný již delší dobu. Obecná statistická data zahrnují všechny nemovitosti, tj. i ošklivé domy v nezajímavých oblastech, o které nebude velký zájem nikdy.  Ale u  nemovitostí v blízkosti moře, hor, jezer a v turistických lokalitách Toskánska jsme zaznamenali nárůst zájmu již od loňského roku. Domy, které byly dlouho na trhu se začaly opět prodávat a ceny podobných, nově nabízených realit jsou už vyšší.

Zájem o přímořské a další turistické reality je zejména ze strany cizinců, pro které je Itálie stále jednou z nejpopulárnějších zemí pro koupi rekreační nemovitosti. Zejména Angličané a Američané využívají situace, kdy Euro je na nejnižší hodnotě vůči libře a dolaru za posledních 7 let. K tomu přistupuje i fakt, že stále více kupujících věří, že ceny dosáhly svého dna. Jsou až o 30% nižší než v roce 2009. Navíc pokles úrokových měr znamená nejen snadnější financování, ale  i nízké úroky na spořících účtech v bankách.  Proto mnoho lidí věří, že je lepší investovat do nemovitostí, které se časem zhodnotí a mohou přinést zajímavé výnosy z nájmu, než nechat peníze v bance, kde z nich pozvolna ubírá inflace.

Češi, kteří přicházejí do naší kanceláře,  nejradši kupují v Toskánsku, nejen pro jeho prestiž a  přírodní krásy, ale i pro velmi snadnou dostupnost autem i letadlem.  Často vybírají lokalitu nedaleko od moře a v blízkosti historických měst. Z Toskánska je také skvělé lodní spojení na Elbu, Sardinii a další ostrovy a lze podnikat denní výlety do Říma, Florencie nebo třeba i na francouzskou riviéru. Stále více Čechů také obrací svou pozornost k jižní Itálii a Sicílii, které jsou sice dále, ale i výrazně levnější.


zpět na seznam článků

Galerie