Italský realitní trh

Daně z převodu nemovitosti v Itálii se mění


Článek je umístěn v kategorii: Italský realitní trh, Koupě nemovitosti v Itálii

17. 10. 2013

Trh nemovitostí v Itálii výrazně utrpěl během hospodářské krize. Ačkoli se poklesy cen zde ani zdaleka nevyrovnají těm ve Španělsku nebo Portugalsku, i v Itálii šly ceny dolů. Poklesy navíc pokračují, a posledním čtvrtletí byly zejména znatelné ve velkých městech (podle indexu idealista poklesly ceny v Římě o 1,3% a v v Miláně o 2,3% pouze za 3.čtvrtletí 2013).

Vláda se proto svým opatřením snaží pomoci zejména nižší a střední vrstvě Italů při nákupu jejich hlavního bydliště. Naopak bohatší klienti realit, kteří mají zájem na koupi luxusních nemovitostí a dalších nemovitostí kromě svého bydliště si připlatí. 

Daň z převodu nemovitostí z druhé ruky klesne od ledna ze 3% na 2% při nabytí nemovitosti jako hlavního bydliště ("prima casa"). Navíc klesne i daň z hypotéky a katastrální daň.

Nižší bude také daň z převodu hospodářských pozemků (dříve 15%, po roce 2014 9%).

Tento pokles si vláda slibuje vynahradit nárůstem daně při koupi nemovitostí rekreačních a investičních ze 7 na 9%. Sem spadají i nemovitosti kvalifikované jako luxusní, byť nabyté jako hlavní bydliště. Částečně je to sice kompenzováno poklesem daně hypotéční a katastrální pro tento typ nemovitosti, ale kupující si obvykle na nákup luxusních vil hypotéky neberou. Také daně při nabytí nemovitosti historické hodnoty bude zvýšena.

V případě nákupu domu nebo bytu od stavební firmy se platí DPH. Ta se v příštím roce měnit nebude.

V Itálii platí obvykle veškeré daně a poplatky v souvislosti s převodem nemovitosti kupující. Vzhledem k tomu, že Češi nejčastěji kupují reality v Itálii pro svou rekreaci, může je tato nová normativa poškodit. Bude záležet na každém konkrétním případu, zda je pro kupujícího vhodnější koupit již před novým rokem nebo až po něm. V každém případě je nutné vše rychle zvážit a jednat, protože celý proces trvá v Itálii obvykle i několik měsíců a daně se platí až na konci.


zpět na seznam článků