Italský realitní trh

Ceny nemovitostí v Itálii klesají


Článek je umístěn v kategorii: Italský realitní trh

14. 4. 2013

Pokles cen italských realit

Podle indexu idealista, který sleduje vývoj cen realit v Itálii, došlo během prvního čtvrtletí opět k poklesu cen ve většině oblastí. Z 51 sledovaných měst se ceny snížily ve 35.  Pokles cen byl obecně výraznější na jihu Itálie. Naopak ceny realit v některých města na průmyslovém severovýchodě i nadále rostly.

Nemovitosti v Římě, Florenci, Miláně a Benátkách

Z velkých měst byl nejhorší pokles ve Florencii, kde ceny nemovitostí klesly v prvním čtvrtletí o 4,4% a zaznamenaly meziroční pokles o 8,1%. Snížení cen zaznamenaly i Benátky (-4% a -7,8% meziročně), Neapol (-2,2% a -4,4% meziročně) a hlavní město Řím (-1,1% a -7,4% meziročně). Naopak ceny stoupaly v Miláně (0,5%, meziroční pokles -2,2%). Jak už tomu u realitních krizí bývá, nejvíce zasažené jsou periférie.

Nemovitosti v exkluzivních oblastech si udržují hodnotu

Jako obvykle se nepříznivý vývoj vyhýbá luxusním oblastem, které jsou oblíbené cizinci. V oblasti jezer na severu se luxusní vily a apartmány s výhledem na jezero stále prodávají za vysoké ceny a poptávka z Německa, Holandska a dalších zemí nepostižených krizí v eurozóně nepolevuje. Poklesy cen v některých místech Toskánska se nevztahují na luxusní vily a venkovská sídla. Mezi nové zájemce zde patří bohatí Rusové. Podle některých zpráv zde chce vilu koupit i prezident Putin. Ceny neklesají ani v luxusních střediscích v italských Dolomitech.

Budoucí vývoj cen domů a bytů v Itálii

A jaká je prognóza do budoucna? Lze jen těžko  plošně předpovědět vývoj cen pro celou Itálii. Ačkoli země není tak postižená evropskou hospodářskou krizí, vnitřní politická nestabilita dozajista nepřispěje k návratu domácí poptávky. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Itálie se na rozdíl od Španělska nevydala cestou masivní konstrukce nových budov a kromě několika velmi zastavěných míst na severu (Jesolo, Rimini) je stále obtížné najít zde nové prázdninové komplexy u moře. Poptávka po takových nebo i starších nemovitostech v hezkých lokalitách je stále silná a prodávají se velmi dobře. Kromě toho jih Itálie nabízí stále jedny z nejlevnějších cen ve Středomoří.


zpět na seznam článků