Francouzský realitní trh

Ceny nemovitostí na Azurovém pobřeží klesají


Článek je umístěn v kategorii: Francouzský realitní trh

14. 7. 2014

Trh s nemovitostmi v roce 2013 se nesl především ve znamení takřka celoplošného snižování cen. Takovýto vývoj předznamenal již rok 2012, kdy došlo ke stagnaci a následnému poklesu cen. V posledním čtvrtletí roku 2013 sice ceny nepatrně vzrostly, ani tak se ovšem nepřiblížily svému původnímu maximu z roku 2008. Stejnou tendenci potvrzují i údaje Francouzské notářské komory, která několikrát do roka zveřejňuje podrobné statistiky týkající se cen nemovitostí.

Jak udávají výše zmíněné statistiky, ceny nemovitostí v celé Francii až do října 2013 dlouhodobě pozvolna klesaly, meziročně pak hovoří o celkovém poklesu o 1,1% - až o 1,2% u cen bytů a o 1% u cen rodinných domů. V posledním čtvrtletí roku 2013 byl pak zaznamenán mírný nárůst cen o 0,4%. Tento mírný nárůst ukončil šest po sobě jdoucích čtvrtletí poklesu. Klesající tendence cen se nicméně významně nedotkla regionu Ile-de-France, Paříž nevyjímaje, kde se ceny drží trvale vysoko.

Na Azurovém pobřeží ceny ze za posledních 10 let vzrostly dokonce o 80%. Od ekonomické krize v roce 2008 však dlouhodobě stagnovaly. Až v roce 2012 poprvé zaznamenaly pokles. Podle výroční správy profesionálních realitních agentů (Mipim) klesla během minulého roku v jižní Francii nejen cena za m², ale i počet realizovaných prodejů nemovitostí. Ceny za m² klesly zhruba o 3,4% u rodinných domů, o 3,8% u starších bytů a dokonce o 5,3% u novostaveb. Počet realizovaných prodejů se snížil o celých 15%.  Nejvyšší pokles zaznamenal především západ regionu a jeho horská část s lyžařskými středisky. Zde jsou ceny momentálně velmi příznivě nakloněny kupujícím. Východní část regionu, tedy oblast Provence a dále podél pobřeží směrem ke španělským hranicím, tak dramatický propad cen nezaznamenala, a to především díky kupcům ze zahraničí.

Francouzští notáři se nicméně shodují, že nynější ceny nemovitostí ve Francii dosáhly svého dna, od kterého se co nevidět odrazí. Tomu nasvědčují i čísla z posledního čtvrtletí roku 2013, kdy se ceny a objem prodeje na Azurovém pobřeží a v oblasti Alpes-Maritimes nepatrně pozvedly.

V Čechách je zájem o Francii trvale nižší než o sousední Itálii, která je blíže, a Španělsko, které vyhledávají především kupující s nižšími rozpočty. Nicméně, postupně se poptávka zvyšuje, čemuž napomáhají i relativně nižší ceny.


zpět na seznam článků